w ,

PŁACZĘPŁACZĘ HAHAHA!HAHAHA!

Morawiecki zapowiada spore zmiany. To z tych pieniędzy wypłaca dodatkowe emerytury

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, resort finansów pracuje już nad ustawą, która doprowadzi do konsolidacji finansów publicznych.

morawiecki koronawirus lockdown
Mateusz Morawiecki skomentował możliwość wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu. Fot. YouTube / Kancelaria Premiera (screen)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ogromne zmiany w wydatkach budżetu państwa. Ministerstwo finansów pracuje nad ustawą, która doprowadzi do konsolidacji finansów publicznych. To oznacza, że skończy się wyprowadzanie wydatków poza budżet.

Wielkie sprzątanie Morawieckiego. To oznacza koniec z pozabudżetowymi funduszami

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, niebawem napisany zostanie projekt ustawy mający na celu konsolidację finansów publicznych. Chodzi o likwidację wszystkich funduszy stworzonych poza budżetem. To z nich między innymi wypłacane są różnego rodzaju dodatki energetyczne, a nawet dodatkowe emerytury.

Aby uporządkować system finansów, aby podkreślić, że rzeczywiście nie mamy nic do ukrycia, przygotujemy ustawę, która pokaże konsolidację finansów publicznych w kolejnych okresach rozliczeniowych – przyznał w trakcie spotkania z mediami premier Mateusz Morawiecki. Wszystkie wydatki, które były do tej pory poza budżetem, będą teraz jawne.

Szef rządu przyznał też po raz pierwszy oficjalnie, że niektóre wydatki czynione w ostatnich latach były na kredyt, a nie z budżetu.

21 funduszy poza budżetem na kwotę 133,6 mld zł. W funduszach celowych kolejne 445 mld zł

Jak powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, w ostatnich latach wszelkie nowe fundusze działające przy PFR oraz BGK były chwilowym rozwiązaniem, które miało na celu pokrycie wydatków związanych z kryzysem związanym z epidemią, a potem z energetyką.

Ministerstwo Finansów szacuje, że całkowita kwota planowanych wydatków za pośrednictwem 21 funduszy obsługiwanych przez BGK wynosi nawet 133,6 mld zł. Z tych pieniędzy finansowane są remonty dróg, wsparcie sił zbrojnych i zakup uzbrojenia, a także pomoc Ukrainie. Ale to nie koniec.

Nawet 445 zł ukryto poza budżetem w tak zwanych funduszach celowych. To z nich między innymi wypłacane są dodatki takie jak 13. i 14. emerytura i inne socjalne dodatki. Premier przy okazji pochwalił się, że deficyt budżetu w 2022 r. wyniósł zaledwie 12,4 miliardów złotych, a deficyt sektora finansów publicznych około 3 proc. PKB.

wcześniejsza emerytura 1953 wniosek o wyrównanie podniesienie ponowne przeliczenie ZUS

ZUS zamraża wypłaty niektórym seniorom. Powód? Nie trzymają się jednej zasady

radom flaga polski 3 maja

Zobaczył brudną flagę Polski leżącą w kałuży. Nie zastanawiał się ani chwili