w ,

Kim jest Alina Makarczuk? Wszystko, co wiadomo o młodej dziennikarce z Ukrainy

10 maja Makarczuk pochwaliła się, że będzie rozwijać portal Ukrayina.pl, który został stworzony przez Agorę i redakcję Gazeta.pl. Co jeszcze o niej wiadomo?

alina makarczuk roman osica ukraina twitter
Fot. Instagram / @alina.makarczuk

Kim jest Alina Makarczuk, dziennikarka, która na antenie stacji TVN24 relacjonuje wydarzenia z wojny w Ukrainie? Czy ma męża i dzieci? Skąd pochodzi? Czym zajmuje się w życiu prywatnym i zawodowym? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tej pięknej i utalentowanej kobiety.

Alina Makarczuk – kim jest w życiu prywatnym?

Alina Makarczuk urodziła się 17 kwietnia 1997 roku w miejscowości Równe w Ukrainie. W 2016 roku przeprowadziła się do Warszawy, gdzie studiowała Dziennikarstwo i nowe media oraz Stosunki Międzynarodowe i Dyplomację na Collegium Civitas.

Rodzice Aliny rozwiedli się kiedy ta miała 10 lat. Jak sama przyznaje, zarówno z mamą, jak i z ojcem, ma bardzo dobry kontakt. Rodzina dziennikarki pozostała w Ukrainie, aby czynnie stawiać opór najeźdźcy. Ojciec kobiety walczy na froncie, a jej mama jest lekarką, która pomaga chorym i rannym.

Makarczuk nie ma męża, ale jest w stałym związku z Romanem Osicą, wokalistą zespołu Poparzeni Kawą Trzy, który jest również dziennikarzem prasowym i radiowym. Partner pięknej Ukrainki jest od niej starszy o 23 lata. Kobieta nie posiada dzieci.

Kariera dziennikarska Aliny Makarczuk

Swoją karierę w mediach Alina Makarczuk zaczynała jeszcze będąc w Ukrainie. Odbywała praktyki w prywatnej telewizji internetowej o nazwie Espreso TV. Gdy przeniosła się do Polski rozpoczęła pracę w Radiu Kolor. Później zatrudniła się jako reporterka w Radiu Eska.

Zaczęła również przygotowywać serwisy informacyjne po ukraińsku dla Eski Braniewo. Jej głos rozbrzmiewał też w komunikatach skierowanych do uchodźców z Ukrainy nadawanych w Radiu Eska, SuperNova, Vox FM, Esca Rock i Radio Plus. W roku 2022 Alina Makarczuk dołączyła do ekipy TVN24. W tej stacji w pasmach informacyjnych przedstawia bieżące dane dotyczące wojny w Ukrainie.

Dziennikarka miała okazję prowadzić z Marcinem Prokopem charytatywny koncert „Razem z Ukrainą„, który odbył się 20 marca 2022 roku. Transmitowała go stacja TVN oraz serwis Player.pl. 29 kwietnia 2023 roku Alina ogłosiła, że kończy swoją przygodę z radiem.

– Po 7 latach żegnam się z radiem. To była jedna z najlepszych przygód mojego zawodowego życia. Zrobiłam tysiące materiałów o Warszawie, polskiej polityce i rosyjskiej inwazji na Ukrainę – napisała w poście na swoim Instragamie.

– W newsroomie ESKI spędziłam najwięcej czasu, bo 4 lata (wcześniej było Radio Kolor i RDC). Pracowałam jako reporterka. Prowadziłam też serwis po ukraińsku od 2019 roku. Później nagrywałam ukraińskie wiadomości, tłumaczyłam wywiady i pisałam swoją pierwszą w życiu książkę. W marcu 2022 stworzyliśmy razem od zera ukraińskie radio Z Wami FM – czytamy dalej na profilu Aliny.

Dziennikarka zapewniła jednak, że nadal będzie można ją zobaczyć w TVN24 oraz na kanale Super Expressu na You Tubie, gdzie prowadzi program „UkrAlina„. 10 maja Makarczuk pochwaliła się, że będzie rozwijać portal Ukrayina.pl, który został stworzony przez Agorę i redakcję Gazeta.pl.

Treści publikowane na tej stronie będą dotyczyły prawdy o wojnie oraz informacji o rosyjskiej agresji. Misją portalu ma być również walka z kremlowską propagandą i dezinformacją.

Alina Makarczuk. Twitter i inne social media

Alina Makarczuk udziela się w mediach społecznościowych, ale nie jest tam zbyt mocno aktywna. Dziennikarka posiada profil na Instagramie o nazwie @alina.makarczuk. Obserwuje ją ponad 8300 osób.

Kobieta ma też swoje konto na Twitterze, gdzie można ją znaleźć pod nazwą @Alina_Makarczuk. Tam zebrała dużo większą rzeszę fanów, ma ich bowiem aż 14,2 tysiąca.

Tusk mówi „sprawdzam” Kaczyńskiemu. „Zróbmy to razem na Dzień Dziecka”

jerzy stuhr w szpitalu stan zdrowia

Aktor Jerzy Stuhr trafił na OIOM. Co wiemy o stanie zdrowia aktora?