w ,

Tusk mówi „sprawdzam” Kaczyńskiemu. „Zróbmy to razem na Dzień Dziecka”

Lider Platformy Obywatelskiej zareagował na słowa Kaczyńskiego o wprowadzeniu 800 plus na każde dziecko od 2024 roku. Padła zaskakująca propozycja.

– Te 800 złotych, ta waloryzacja świadczenia 500 plus o 300 zł licząc przyszły rok odpowiada temu, co straciliście z tytułu inflacji i drożyzny – powiedział Donald Tusk. Zaproponował wprowadzenie podwyżki już od połowy tego roku, skoro premier twierdzi, że pieniądze na to są przygotowane.

Donald Tusk do Kaczyńskiego o 800plus: „Zróbmy to razem na Dzień Dziecka”

Żeby zamknąć licytację w tej kwestii, proponuję – i to jest to „sprawdzam” wobec Kaczyńskiego – żebyśmy przyjęli w głosowaniu jak najszybciej decyzję o waloryzacji 500 plus i żebyśmy zrobili to przed wyborami – stwierdził lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. To odpowiedź na słowa premiera Morawieckiego, że pieniądze na podwyżkę są zapewnione.

Kampania wyborcza zaczyna się na poważnie, a główne strony sporu politycznego licytują się na obietnice. Rząd przekonuje Polaków, że znalazł pieniądze na podwyżkę świadczenia 500 plus. Środki jednak nie pochodzą z budżetu państwa, tylko od osób, które pracują i zapewne zostaną ponownie obłożone wyższymi podatkami.

Jak wskazują eksperci, również w Wieloletnim Planie Finansów Państwa przyjętym nie tak dawno nie ma nic na temat środków związanych z 800 plus i ich pochodzenia. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki w „Gościu Wydarzeń” (Polsat News) chwalił się wysokimi wpływami z podatku VAT i CIT. To jednak spowodowane jest głównie inflacją, a nie uszczelnianiem.

800 plus na Dzień Dziecka? „To nie jest żaden podarek ze strony władzy”

To nie jest żaden podarek ze strony władzy – przyznał Donald Tusk potwierdzając słowa ekspertów i ekonomistów, że środki na wypłaty świadczenia pochodzą z podatków osób ciężko pracujących każdego dnia. Jednocześnie stwierdził, że rząd nie robi łaski podnosząc świadczenie, bo już teraz rodziny wielodzietne uderzone są wysoką inflacją, przez którą zdążyły stracić ogromne pieniądze.

Prezesie, jeśli chcesz naprawdę pomóc polskim rodzinom, a nie uprawiać wyborczą grę, to możemy to zrobić wspólnie w Sejmie tak, żeby ta waloryzacja świadczenia dla polskich dzieci stała się faktem w Dniu Dziecka 1 czerwca, a nie na sylwestra 2024 r. – zripostował Tusk w trakcie spotkania z wyborcami w Krakowie.

Jemu chodzi o to, by przy pomocy polskich dzieci wygrać wybory, a nie żeby pomóc dzieciom – przekonywał Tusk na koniec spotkania. Dlatego też lider PO nie ma zamiaru licytować się na to, kto da więcej. Podwyżka z 500 plus na 800 plus to koszt dla budżetu państwa rzędu 26 miliardów złotych.

Na słowa Tuska zareagowała też twarz programu 500 plus – była premier Beata Szydło. – Donald Burczymucha rzucił się na naszą zapowiedź podwyższenia 500 plus na 800 plus. Mówi, że chce robić „sprawdzam”. (…) My mamy dla Polaków konkrety, a Donald Burczymucha oferuje Polakom tylko puste żarciki i brutalne wyzwiska o „chlaniu” i „biciu dzieci i kobiet” – napisała na Twitterze.

Za 800 plus zapłacimy wszyscy drożyzną w sklepach. Finalnie wyjdziemy na minus

Wszyscy będą musieli żyć dłużej w fazie wysokiej inflacji – stwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl były członek RPP profesor Marian Noga. Jego zdaniem Polacy za obietnice wyborcze polityków zapłacą słony rachunek. Inflacja przez to utrwali się i będzie drenować nam kieszenie nie przez miesiące, a lata.

Zdaniem ekonomisty podniesienie 500 plus do 800 spowoduje, że cel inflacyjny osiągniemy dopiero w 2027 roku lub później. Do tego czasu wszystko będzie nieustannie drożeć – od zakupów w sklepach po rachunki związane z mieszkaniem i utrzymaniem.

Również Komisja Europejska ostrzega, że po wprowadzeniu 800 plus i kolejnych nowych socjalnych transferów spowoduje, że Polska będzie miała najwyższą inflację w całej Europie (nie licząc Turcji). Dodatkowo deficyt budżetu w 2024r. ma wynieść już nie mniej niż 190 mld zł i też będzie najwyższy w EU.

przekaz z zaświatów prochy

Wiadomość z zaświatów? Rozsypali prochy babci. Te ułożyły się w napis. Rodzina w szoku

alina makarczuk roman osica ukraina twitter

Kim jest Alina Makarczuk? Wszystko, co wiadomo o młodej dziennikarce z Ukrainy