w , ,

Energetyk czy izotonik – co wybrać na treningi i jakie są różnice między tymi napojami?

Który z napojów – energetyk czy izotonik – warto wrzucić do torby treningowej? W tym artykule odpowiadamy na to niełatwe pytanie.

czy oshee to energetyk czy izotonik
Fot. freepik

Napoje izotoniczne i energy drinki często są ze sobą utożsamiane. To spory błąd, bo mimo iż oba płyny służą przede wszystkim nawadnianiu organizmu, to ze względu na zawartość różnych substancji wykazują nieco inną „wartość dodaną”, czyli mówiąc wprost – wpływają na różne funkcje i obszary ustroju.

Gdy dopada zmęczenie, a nadwątlone siły nie pozwalają na aktywne funkcjonowanie, wiele osób sięga po energetyki lub izotoniki. O ile faktem jest, że oba napoje działają pokrzepiająco, to warto wiedzieć, że wzrost nastroju i poprawa samopoczucia w obydwu przypadkach jest zasługą działania innych substancji, a tylko jedna z wymienionych pozycji sprawdzi się jako napój na trening.

Co zawiera energetyk?

Napoje energetyczne, czyli popularne energetyki lub energy drinki, wykazują działanie pobudzające. Ta właściwość jest zasługą wysokiej zawartości kofeiny i/lub innych substancji działających stymulująco, np. tauryny.

Oprócz tego, wysokiej jakości produkty mają w swoim składzie cenne mikroskładniki, zwłaszcza witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Większość energetyków zawiera także węglowodany, które też nie pozostają bez wpływu na poprawę samopoczucia.

Co zawiera izotonik?

Napój izotoniczny, czyli izotonik, jest zaliczany do zupełnie innej grupy produktów. Nie wykazuje działania pobudzającego, bo nie zawiera kofeiny ani żadnych innych jej odpowiedników.

Mówimy tu o typowym napoju funkcjonalnym, który odpowiada za prawidłowe nawadnianie organizmu w warunkach intensywnego wysiłku fizycznego (i nie tylko). Ten efekt jest uzyskiwany dzięki dodatkowi elektrolitów – jonów soli uczestniczących w wielu procesach, które zachodzą w ustroju.

Prawidłowa gospodarka wodno-elektrolitowa ma kluczowe znaczenie dla przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach, przez co wpływa na pracę mózgu, mięśni i wszystkich innych organów. Dodatkowo, izotoniki zawierają także witaminy i węglowodany, czyli wszystko, co jest niezbędne w czasie intensywnego wysiłku.

Izotonik czy energetyk – który napój sprawdzi się w trakcie treningu?

Napoje energetyczne przydają się zawsze wtedy, gdy doskwiera nam zmęczenie, bez względu na to, czy taki stan jest wywołany wysiłkiem fizycznym, umysłowym czy niedoborem snu. Nie są jednak najlepszym wyborem jako napój służący do wyrównywania poziomu płynów w trakcie treningu sportowego.

Energy drink wykazuje pewną przydatność przed treningiem, np. gdy złe samopoczucie lub zmęczenie odbiera ochotę na ćwiczenia, a także po treningu (kiedy tętno spadnie do wartości zrelaksowanej), gdy tuż po wysiłku trzeba skupić się na innych zajęciach. W trakcie podejmowania aktywności sportowej znacznie lepiej sprawdzi się napój izotoniczny.

Skład tego typu produktów został opracowany specjalnie pod kątem potrzeb sportowców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. To właśnie dlatego w przerwie między połowami meczu można zobaczyć piłkarzy z izotonikiem, nie z energetykiem w dłoni.

city break paryż

City Break w Paryżu – czy warto? Niezapomniane wrażenia w krótkim czasie

Nie żyje aktor z „Na Wspólnej” oraz „Klanu”. „Dziękujemy za wszystko, co nam dałeś jako aktor i jako przyjaciel”