w ,

Katastrofa na Ukrainie. Rosjanie zrobili to, co zapowiadali od dawna. Jest nagranie

Rosjanie zgodnie z obietnicą sprzed tygodni zdecydowali się zniszczyć zaoprę wodną na Dnieprze w Nowej Kachowce. Trwa ewakuacja mieszkańców regionu.

tama na dnieprze w nowej kachowce wysadzenie
Fot. Twitter

Zapora wodna na Dnieprze w Nowej Kachowce to już historia. Rosjanie zgodnie ze swoimi groźbami wysadzili tamę, a woda zalała okoliczne miejscowości. Trwa ewakuacja ludności cywilnej. Część miejscowości zostanie niebawem zalana wodą. Sytuacja jest krytyczna.

Nowa Kakhovka. Tama wysadzona przez Rosjan. Trwa ewakuacja cywilów

Jak podaje „Wirtualna Polska” i inne portale informacyjne, pozostało niewiele czasu, by stan wody osiągnął krytyczny poziom. Rosjanie ze złości wywołali prawdziwą katastrofę. Zapora wodna na Dnieprze w Nowej Kachowce została przez nich w minionej dobie wysadzona. Woda zalewa okoliczne miejscowości.

Szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin nazwał ten ruch Rosjan aktem terroru. Aktualnie trwa pilna ewakuacja mieszkańców autobusami do najbliższego dużego miasta, czyli Chersonia. Zagrożone tereny to głównie okolice Mikołajowa, Chmielnickiego, Kijowa oraz Odessy.

Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Do dzisiejszego poranka pod wodą było nawet kilkanaście miejscowości, w tym częściowo Chersoń. Prezydent Ukrainy na dziś zaplanował zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z tego powodu. Zagrożonych jest obecnie nawet 16 tys. osób mieszkających w pobliżu wysadzonej tamy. W strefie zalania jest około 80 miejscowości.

Zapora wodna na Dnieprze w Kachowce została oddana do użytku w 1956 roku. W pobliżu znajduje się również zajęta do tej pory przez Rosjan Kachowska Elektrownia Wodna. Elektrownia ta z kolei używa wody do chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej położonej w Enerhodarze.

mięso czego nie robić w kuchni

Robisz to w kuchni? Twój obiad może być groźny dla zdrowia. Lekarze przestrzegają

kim jest natalia janoszek

Kim jest Natalia Janoszek? Wszystko, co wiemy o polskiej aktorce i celebrytce