Szczątki ponad 40 osób odnalazł zespół Poszukiwania IPN podczas V etapu prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich w Lublinie. Przy wielu ofiarach znaleziono guziki wojskowe z orłem w koronie. Osoby te zostały wrzucone do jednego dołu i tak przeleżały aż do teraz.
Lublin. Odnaleziono szczątki 40 ofiar komunistycznego terroru
Celem prowadzonych od miesiąca prac na Górkach Czechowskich w Lublinie była weryfikacja miejsc, w których mogły potencjalnie znajdować się masowe groby ofiar egzekucji z okresu II wojny światowej. Działania prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.
Miejsce prac wytypowano w oparciu o raporty, notatki i wizje lokalne sprzed lat, a także relacje świadków i archiwalne fotografie lotnicze. Badania skoncentrowano w centralnej części wąwozu, w okolicy tzw. mogiły legionisty.
Pierwsze szczątki ludzkie w tym rejonie ujawniono w listopadzie ubiegłego roku. W trakcie podjętych w tym roku analiz i badań założono jeden wykop szerokopłaszczyznowy o powierzchni około 367 m2, podzielony na 4 sekcje.
#Lublin #poszukiwania
🟥Szczątki ponad 40 osób odnalazł zespół @PoszukiwaniaIPN podczas V etapu prac poszukiwawczych na #GórkiCzechowskie w Lublinie. Przy wielu ofiarach znaleziono guziki wojskowe z orłem w koronie.
▶️ Cały komunikat: https://t.co/PgatApchaK#PowracamyPoSwoich pic.twitter.com/DsfiJjCcy8— Poszukiwania IPN (@PoszukiwaniaIPN) June 5, 2023
12 szkieletów jednym grobie, 13 w kolejnym
Łącznie w trakcie tego sezonu badawczego natrafiono na szczątki zgrupowane w 3 zbiorowych mogiłach oraz liczne kości leżące luźno. Jamy do masowych grobów wykopano w trudnym, prawie że skalistym terenie. Na wrzucone do dołów ciała spadały kamienie znacznych rozmiarów, które mogły spowodować wiele wtórnych obrażeń.
W pierwszej mogile odsłonięto łącznie 12 kompletnych szkieletów, w drugiej = 13. O ile pierwsze dwie zawierały szkielety ludzkie kompletne i ułożone anatomicznie, o tyle układ szczątków w mogile trzeciej wskazuje na wyraźną ingerencję ludzką w ich pierwotny układ. Tylko 5 szkieletów złożonych w jej północnej części było kompletnych.
Pomiędzy kośćmi odnaleziono też destrukty łusek czy pocisków oraz odłamki od amunicji wielkokalibrowej. Na tym etapie analiz można powiedzieć, że łącznie w trakcie prac ujawniono i podjęto kompletne lub częściowo kompletne szczątki należące do co najmniej 35 osób. Pozostałe, podjęte we fragmentach zwiększają tę liczbę do około 40 osób.
Odzież, klarmy, grzebienie, kosmetyki, pomadka do ust
Wstępne oględziny antropologiczne wykazały, że szczątki należały zarówno do mężczyzn jak i kobiet. Wiek ofiar oscylował w granicach 15-60 lat, przy czym przeważały osoby młode: dwudziesto-, trzydziestoletnie. Pewna ilość ujawnionych kości czaszek składała się z licznych fragmentów o ostrych brzegach lub wykazywała potencjalne szczeliny złamań w zakresie których mogło dojść do urazu lub przestrzału.
IPN odnalazł szczątki ponad 40 osób w trakcie poszukiwań na Górkach Czechowskich – informuje @TVP3Lublin#wieszwięcej @PoszukiwaniaIPN @ipngovpl pic.twitter.com/7d6PfzCyXg
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) June 5, 2023
Ofiary w chwili śmierci miały na sobie odzież. Przy większości szkieletów zachowały się destrukty obuwia o różnym charakterze. Odnaleziono liczne artefakty: klamry, haftki, sprzączki, fragmenty grzebieni, guziki plastikowe i metalowe, kosmetyki (m.in. pomadkę do ust). Przy szczątkach jednej z ofiar, na wysokości miednicy ujawniono metalowy, emaliowany kubek, przy innych – nożyczki, scyzoryk czy pęsetę.
Wszystkie zabezpieczone w trakcie badań szczątki przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną podane dalszym, szczegółowym badaniom.
Źródło: poszukiwania.ipn.gov.pl