w

Kaczyński otrzymał druzgocące wieści. Na jego biurku wylądował nowy sondaż

Choć Prawo i Sprawiedliwość nadal jest numerem jeden jeśli chodzi o poparcie społeczeństwa, to topnieje ono w oczach, a PO depcze rządowi po piętach.

kaczyński na prezydenta

Gdyby wybory zaplanowano na najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość znów by wygrało, ale prawdopodobnie nic by partii ta wygrana nie dała. Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Ipsos wykonanego na zlecenie Radia TOK FM i OKO.press, opozycja coraz bardziej depcze rządowi po piętach.

Kaczyński niezadowolony. Nowy sondaż pokazuje, że jest źle

Choć PiS cieszy się wciąż najwyższym poparciem Polaków, nie jest ono już tak wysokie jak kiedyś. W zasadzie o poparciu na poziomie 40 proc. lub więcej można już tylko pomarzyć. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie ma złudzeń – ciepły oddech Koalicji Obywatelskiej na jego karku jest coraz bardziej odczuwalny. Obie partie dzieli tak niewiele, że można mówić o granicy błędu statystycznego.

Na Prawo i Sprawiedliwość według Ipsos obecnie chce zagłosować zaledwie 33 proc. osób, które są gotowe wziąć udział w wyborach. Tuż za partią rządzącą jest oczywiście Koalicja Obywatelska z rekordowo wysokim wynikiem, bo aż 31 proc. Podium zamyka Konfederacja z 12-procentową aprobatą społeczeństwa.

O wpływie na polską politykę może też pomarzyć Lewica, która nie może przebić się przez sufit na poziomie 10 proc. i we wspomnianym badaniu uzyskała jedynie 8 proc. poparcia. Zaskoczeniem jest jednak to, że ugrupowanie Szymona Hołowni budowane wspólne z szefem PSL-u Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem nie przekracza progu, który w przypadku tej koalicji wynosi 8 proc.

Lewica ma prawo się niepokoić. Młodzi wolą Konfederację

Jak wskazał na Twitterze Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego, poparcie dla partii kierowanej przez Sławomira Mentzena wśród młodych kobiet jest aż o 50% większe niż w ogóle wyborców. Młode kobiety deklarują głos na Konfederację częściej niż na Lewicę, co sprawia, że w ugrupowaniu powinna zapalić się czerwona lampka.

Badanie Ipsos jest złą wiadomością dla Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński aby rządzić będzie zmuszony znów wejść z koalicję. Problem w tym, że nie bardzo ma z kim i pozostanie mu jedynie rozmowa z Konfederacją. W innym wypadku może dojść do oddania władzy i rozpisania nowych wyborów.

Gdyby nie patrzeć tylko na osoby zdecydowane, by iść na wybory, poparcie jest jeszcze wyższe. Dla PiS wyniosło ono 35,1 proc. (spadek o 1,1 punktu proc.), Koalicji Obywatelskiej 33 proc. (wzrost o 5,3 punktu proc.), a dla Konfederacji 12,8% poparcia (wzrost o 1,1 punktu proc.).

Źródło: Tok FM

placki ziemniaczane magdy gessler przepis

Ten przepis na placki ziemniaczane to hit. Jeden magiczny składnik zmienia je w cudo

trąba powietrzna w polsce lublin 2023

Trąba powietrzna w Polsce! Nagranie spod Lublina jest hitem internetu