w ,

Fala oszustw po katastrofie batyskafu Titan. Złodzieje znów wykorzystali okazję

Wygląda na to, że oszuści wykorzystali artykuły medialne i plotki dotyczące tragedii, która rozegrała się na Oceanie Spokojnym.

titan oceangate phishing kampania oszuści
Fot. Titan / OceanGate

Wyprawa zmierzającej do Titanica łodzi podwodnej obsługiwanej przez OceanGate Expeditions zakończyła się tragedią dla pięciu odkrywców, którzy postanowili zbadać szczątki liniowca pasażerskiego. Ten spoczywa od ponad 100 lat w głębinach w pobliżu Nowej Funlandii.

Titan. Oszuści wykorzystują tragedię. Na co uważać?

Cały świat w napięciu obserwował desperackie wysiłki odnalezienia łodzi podwodnej Titan i uratowania pasażerów, hakerzy postanowili działać. W ciągu 24 godzin od ogłoszenia przez amerykańską straż przybrzeżną znalezienia szczątków łodzi głębinowej oszuści znaleźli już sposoby na wykorzystanie tragedii, w której zginęło wszystkich pięciu członków ekspedycji.

Od 23 czerwca Bitdefender Antispam Lab śledzi oszustwa wykorzystujące katastrofę batyskafu firmy Oceangate. W pierwszej wersji oszustwa e-mailowego hakerzy podszywają się pod panią Christine Dawood, której mąż Shahzada i syn Suleman zginęli na pokładzie łodzi podwodnej OceanGate.

Fałszywe e-maile, w większości wysyłane z adresów IP z USA, były kierowane do użytkowników z krajów anglojęzycznych. E-mail rozpoczyna przedstawienie się „pani Dawood”, później następuje wzmianka o jej stracie i rzekomej decyzji o wykorzystaniu ogromnej sumy (18,5 miliona dolarów) zdeponowanej przez jej zmarłego męża w banku w Kanadzie na cele charytatywne.

Kampania phishingowa po katastrofie OceanGate

Szczerze mówiąc, zdecydowałam się przekazać te pieniądze, aby pomóc osieroconym dzieciom lub tym znajdującym się w niekorzystnej sytuacji, ponieważ zdiagnozowano u mnie raka, umieram i nie sądzę, żebym mogła kontrolować ten zły okres w moim życiu – czytamy w fałszywym mailu.

Niedługo będę miała operację, potrzebuję więc twojej pilnej odpowiedzi, aby wiedzieć, czy będziesz w stanie wykonać ten projekt. Udzielę ci więcej informacji, w jaki sposób środki zostaną przelane na twoje konto bankowe – brzmiał dalej komunikat.

W drugiej wersji oszustwa cyberprzestępcy kontaktowali się z użytkownikami rzekomo w imieniu prawników nieżyjącego już Shahzady Dawooda, który zginął w batyskafie Titan. Korespondencja miała zapewniać użytkownikom część rodzinnej fortuny i wzywa odbiorców do natychmiastowej odpowiedzi z danymi osobowymi, które pozwolą im zabezpieczyć transfer środków.

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji kampanii phishingowej, w tej cyberprzestępcy prosili użytkowników o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu oraz podanie oddzielnego adresu e-mail, za pośrednictwem którego będą kontynuować rozmowę.

Chcę, żebyś wiedział, że wszystko zaplanowałem tak, że wyjdziemy z tego zwycięsko. Mam adwokata, który przygotuje niezbędny dokument stwierdzający, że jesteś najbliższym krewnym zmarłego Shahzady Dawooda. Wszystko, czego potrzebujesz na tym etapie, to podanie mi swoich pełnych danych, w tym imienia i nazwiska oraz adresu, aby adwokat mógł rozpocząć swoją pracę – czytamy w oszukanej wiadomości.

„Wszystko, czego potrzebujesz na tym etapie, to podanie mi swoich pełnych danych…”

Po tym, jak zostaniesz najbliższym krewnym zmarłego, adwokat wypełni również roszczenia w twoim imieniu, zapewni niezbędną zgodę i zmieni testament na twoją korzyść w celu przeniesienia środków na konto, którego numer podasz. W tej sprawie nie ma żadnego ryzyka, ponieważ zamierzamy przyjąć metodę zalegalizowaną, a adwokat przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty – czytamy w kolejnym akapicie maila od oszustów.

Specjaliści wykryli, że obie wersje oszustw opartych na wiadomościach e-mail wyraźnie ilustrują, w jaki sposób oszuści stale aktualizują swoje taktyki, dostosowując ataki do wykorzystywanych bieżących wydarzeń, dodając nowe zwroty akcji do już istniejących kampanii phishingowych.

Trwająca kampania phishingowa związana z wypadkiem OceanGate jest niestety kolejną wersją tradycyjnego systemu opłat zaliczkowych. W tego rodzaju oszustwach ofiary są proszone o przelewanie pieniędzy jako gwarancji bankowych, podatków, opłat prawnych lub innych opłat bankowych, zanim otrzymają to, co im obiecano – komentuje ekspert firmy Bitdefender.

Odbiorcy, którzy odpowiedzą na wiadomość e-mail lub podadzą jakiekolwiek informacje kontaktowe, prawdopodobnie zostaną skłonieni do przeniesienia rozmowy do aplikacji obsługującej wiadomości błyskawiczne, takich jak WhatsApp, gdzie oszust będzie próbował przekonać ich do podania poufnych informacji i przelania pieniędzy – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Źródło: Bitdefender News

krym ukraina mapa

Satelita zrobił nowe zdjęcia Krymu. Co knują Rosjanie? Pojawiło się tam coś niepokojącego

andrzej duda w kijowie grupa wagnera

Prezydent Duda bije na alarm. Mówi wprost. „Musimy podjąć decyzje. To wymaga twardej…”