w ,

Inflacja w czerwcu zaskoczyła. Są nowe dane GUS. Ekonomiści się tego spodziewali

Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji za czerwiec 2023 roku. Wyniosła ona 11,5 proc., ekonomiści spodziewali się spadku do 11,7 proc.

polski ład kalkulator kwota wolna przed po
Po Polskim Ładzie, a konkretnie po zapowiadanych zyskach, nie ma już śladu. Zostaną tylko wysokie koszty życia, podatki i drożyzna. Fot. Freepik

W czerwcu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do czerwca 2022 r. o 11,5 proc. (wskaźnik cen 111,5), a w stosunku do maja 2023 r. pozostały na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0) – czytamy w komunikacie GUS.

Inflacja w czerwcu 2023. GUS podał nowe dane

Inflacja w maju wyniosła 13 proc., w kwietniu było to 14,7 proc., a w marcu 16,1 proc. Rekord – 18,4 proc. – mieliśmy w lutym br. Dane udostępnione przez GUS 30 czerwca (wstępne szacunki) pokazują, że to już czwarty miesiąc spadków z rzędu. Pomogła między innymi obniżka cen paliw na stacjach benzynowych.

Wiele wskazuje na to, że szybko idziemy w kierunku jednoprocentowej inflacji. To, co niepokoi, to fakt, że żywność i napoje bezalkoholowe w ciągu roku podrożały aż o 17,8%.

Zdaniem ekonomisty prof. Witolda Orłowskiego inflację poniżej 10 proc. zapewne zobaczymy już jesienią, a nie na koniec roku jak mówił premier Mateusz Morawiecki.

Polska na kursie do szybkiej dezinflacji?

Przewiduję, że jesienią inflacja obniży się do 9-10 proc. Mówię to już teraz publicznie, aby prezes Narodowego Banku Polskiego nie twierdził później, że doszło do zaskakującego spadku do poziomu jednocyfrowego, którego nikt się nie spodziewał – powiedział ekonomista.

Ceny żywności mimo wszystko pierwszy raz od 2 lat spadły nie biorąc pod uwagę wprowadzenia przez rzad Tarczy Antyinflacyjnej. Inflacja bazowa również spadła mocno w dół do ok. 11,1% r/r.

Odsetek firm prognozujących podwyżki cen w ciągu roku obniżył się o połowę, a spadek dotyczy zarówno handlu towarami, jak i usług. To może sygnalizować szybką dezinflację

hokeista maksim s

Kolejny szpieg Rosji zatrzymany. To sportowiec. Ziobro: „Wpadają jeden po drugim”

z ostatniej chwili

Tragedia na Bałtyku. Polka i jej 7-letni syn, którzy wypadli z promu, nie żyją