w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ HAHAHA!HAHAHA!

Opłata za przegląd samochodu drastycznie w górę? Stacje diagnostyczne apelują do premiera

Kilka dni przed 1 listopada 2022 roku w mediach pojawiła się informacja o nowym cenniku za przeglądy aut. Póki co – ku radości kierowców – pomysł pozostaje w fazie planów.

przegląd samochodu po terminie cena

Pierwotnie oczekiwano, że stawki za przegląd samochodu w całym kraju wzrosną mocno od 1 listopada. Tak się jednak nie stało, choć właściciele warsztatów i stacji diagnostycznych przeżywają trudny okres. Branża jest zgodna, że opłata powinna wzrosnąć jak najszybciej.

Przegląd samochodu. Po terminie czy nie, kwota wzrośnie

Przegląd samochodu, zwany też badaniem technicznym, to procedura obowiązkowa i każdy kierowca musi spełnić ten obowiązek raz na rok. W trakcie takiego przeglądu sprawdzeniu poddawany jest stan techniczny pojazdu, hamulce, opony, całe zawieszenie, oświetlenie i wiele innych.

To od decyzji stacji diagnostycznej zależy, czy nasze auto wróci na drogi i czy jego użytkowanie nie wywoła niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie badanie techniczne auta obecnie kosztuje zaledwie 99 zł, co przy rosnącej inflacji i kosztach jest stawką coraz bardziej symboliczną z każdym kolejnym miesiącem.

Ile kosztuje przegląd samochodu? Cena 2023

Warto też wspomnieć, że nieco wyżej przegląd jest wyceniany w przypadku pojazdu z instalacją LPG/CN. Jest to już kwota rzędu 160 zł. Stawki nie uległy zmianie od wielu lat, a inflacja rośnie jak szalona. Właściciele warsztatów skarżą się, że coraz częściej nie dają rady zarobić na utrzymanie. Obecnie cennik wygląda następująco:

  • 99 zł za przegląd samochodu osobowego, ciężarowego do 3,5 t oraz autobusu przystosowanego do przewozu nie więcej niż 15 osób;
  • 162 zł za przegląd samochodu z instalacją na gaz (LPG);
  • 63 zł za przegląd motocykla oraz ciągnika rolniczego;
  • 51 zł za przegląd motoroweru.

Badanie techniczne będzie kosztować nawet 300 zł? Nic z tego…

Jakiś czas temu media szeroko pisały o tym, że stawka za przegląd ma wzrosnąć nawet do 300 zł. To by był duży cios w portfele kierowców. Trzykrotna podwyżka z roku na rok przy aktualnych cenach paliw, które też biją rekordy, dla wielu posiadaczy aut może nie być możliwa do zniesienia.

Choć ceny wszystkiego rosną w zastraszającym tempie (ostatni odczyt inflacji za październik to poziom niemal 18%), tylko stawka za badanie techniczne nie zmieniła się nawet o złotówkę. Kierowcy płacili raz na rok 99 zł 10 lat temu, tyle samo płacą i dziś.

Koszty stacji diagnostycznych od tamtej pory mocno wzrosły, a przychody stoją w miejscu. Niższa stawka oczywiście raduje kierowców. I tylko ta grupa ma prawo się z tego cieszyć. Czy politycy wrócą do pomysłu podwyżki? Na to liczy branża. Kierowcy muszą liczyć się z tym, że ten dzień niedługo i tak nadejdzie.

Od 1 stycznia 2022 r. za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi mandat od 1500 do 5000 zł. Kierowca już teraz może z tego powodu stracić również dowód rejestracyjny. W przypadku kontroli na pewno trzeba spodziewać się, że kara będzie raczej większa, niż mniejsza.

krzysztof dymiński wykop dziękuję żegnajcie

Krzysztof Dymiński rozpłynął się w powietrzu. Nastolatka do dziś nie odnaleziono

porady lekarskie w internecie

Czy porady medyczne w Internecie są wartościowe, czyli jak nie zrobić sobie krzywdy