w ,

Ten zasiłek pójdzie mocno w górę. Od 1 lipca kwota wzrasta znacząco

Od 1 lipca 2023 roku znacząco wzrośnie kwota wypłacanego przez ZUS zasiłku chorobowego. Wszystko z powodu wzrostu minimalnej podstawy wymiaru.

zasiłek chorobowy od 1 lipca 2023
Fot. freepik

Jak informuje serwis medyczny rynekzdrowia.pl, od 1 lipca nastąpi wzrost minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wszyscy pracownicy, którzy przebywać będą na zwolnieniu lekarskim (tzw. L4), otrzymają wyższe niż obecnie świadczenie z ZUS. Zasiłek ten wzrośnie drugi raz w tym roku.

Zasiłek Chorobowy ZUS 2023. Ile wynosi teraz i ile wyniesie od 1 lipca?

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość zależy od podstawy wymiaru zasiłku i poziomem obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. To od 1 lipca ponownie wzrośnie, a co za tym idzie, wzrośnie też kwota zasiłku dla osób na tzw. L4.

Płaca minimalna od 1 lipca 2023 roku wyniesie 3450 zł brutto i będzie to już druga podwyżka w tym roku, spowodowana wysoką inflacją. Rząd w takim przypadku nie robi nam prezentu, a jest zobowiązany do dwukrotnej podwyżki zgodnie z obowiązującymi ustawami.

27 mln zwolnień lekarskich w 2022 roku

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa, niż kwota ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę po pomniejszeniu o 13,71 proc. – podaje rynekzdrowia.pl.

ZUS wypłaca zasiłek, gdy pracownik choruje dłużej niż 33 dni, a do tego czasu robi to pracodawca. Wyjątek stanowią pracownicy powyżej 50. roku życia. Im chorobowe wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od 15 dnia choroby.

W 2022 roku Polacy skorzystali z L4 aż 27 mln razy. Aż 1,3 mln zwolnień spowodowana była chorobami psychicznymi. Pracownicy najczęściej jednak brali zwolnienia nie z powodu infekcji dróg oddechowych, a z powodu problemów z układem kostnym, mięśniowym i bólami stawów.

andrzej duda w kijowie grupa wagnera

Wagnerowcy blisko polskiej granicy. Stan wyjątkowy? Duda: „Jeśli będą ku temu okoliczności”

czy dziecko w łonie matki sika

Czy płód w łonie matki może się uśmiechać? Niesamowite zdjęcie z badania USG