w

Tajemniczy samolot USA przyleciał do Europy. Służy do wykrywania wybuchów jądrowych

Do Europy na polecenie Pentagonu przyleciał samolot WC-135R Constant Phoenix. Zajmuje się on wykrywaniem wybuchów jądrowych. Czy o czymś nie wiemy?

WC-135R Constant Phoenix
Fot. Freepik

Armia Stanów Zjednoczonych na polecenie Pentagonu skierowała do Europy samolot WC-135R Constant Phoenix. Jego głownym zadaniem jest monitorowanie i wykrywanie potencjalnych wybuchów bomb jądrowych i przyglądanie się katastrofom w elektrowniach atomowych. Czy wydarzy się coś, o czym nie wiemy?

Samolot do wykrywania wybuchów jądrowych już w Europie. Przyleciał z USA

Przylot maszyny na bezpośredni związek z rosnącym zagrożeniem związanym z planowaną przez Rosjan detonacją Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie. To spowoduje gigantyczną katastrofę. W związku z sytuacją wokół obiektu Ukraina wzmocniła północną granicę składem osobowym i sprzętem – dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.

Okupowana przez Rosję elektrownia jądrowa ponownie straciła połączenie z główną zewnętrzną linią energetyczną w nocy 4 lipca -Energoatom. Co ciekawe, na najnowszych zdjęciach satelitarnych widać, że Rosjanie umieścili w kilku częściach elektrowni kolejne ładunki wybuchowe.

Prorosyjska propaganda i aparat prokremlowskiej dezinformacji sugeruje, że to Ukraina zamierza zaatakować Zaporoską Elektrownię Jądrową w nocy 5 na 6 lipca. Ma to się stać poprzez uderzenie w obiekt rakietą Toczka-U z głowicą wypełnioną odpadami nuklearnymi. To oczywiście nie ma nic wspólnego z realami.

Elektrownia jest wygaszana, zagrożenie jest ograniczone

Mer okupowanego Enerhodaru, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa, poinformował też o wyjeździe rosyjskich oraz kolaboranckich pracowników obiektu. Ukraina ostrzega, że Rosja może wysadzić obiekt w czasie trwającej kontrofensywy.

Amerykański samolot WC-135R Constant Phoenix wylądował 30 czerwca na lotnisku Chania na greckiej Krecie i w tej chwili tam stacjonuje. Jeżeli dojdzie do wysadzenia przez Rosjan elektrowni i de facto do katastrofy o trudnych do przewidzenia rozmiarach, maszyna przeprowadzi loty obserwacyjne nad Morzem Czarnym i będzie monitorować promieniowanie.

Samolot pierwotnie został stworzony w celu obserwowania nuklearnych zapędów Iranu i Korei Północnej. – Zaporoska Elektrownia Atomowa od września znajduje się w stanie zimnego wygaszania reaktorów. W razie ewentualnego uszkodzenia sarkofagu, ryzyko jest ograniczone do kilkunastu/kilkudziesięciu km i dla Polski absolutnie minimalne – skomentował z kolei szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

dziecko z ogonem meksyk

Wielki szok na porodówce. Kobieta urodziła dziecko z… ogonem. Lekarze pokazali zdjęcia

bezpiecznedane gov pl

Kolejne 468 tys. wykradzionych loginów i haseł. Sprawdź, czy Twoje są na liście