w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Aż trudno to skomentować

Głodowe emerytury – jest ich coraz więcej. Osób mających świadczenie poniżej minimalnego poziomu jest kilkaset tysięcy i ciągle rośnie.

głodowe emerytury stażowe andrzej duda niskie świadczenia zus

Głodowe emerytury – jest ich coraz więcej. Osób mających świadczenie poniżej minimalnego poziomu jest już kilkaset tysięcy. W ciągu roku liczba pobierających głodowe świadczenia gwałtownie rośnie. Co na to ekonomiści?

Głodowe emerytury – coraz więcej żałośnie niskich świadczeń

To nie żart, bo informacje na ten temat podał właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Coraz więcej emerytów pobiera głodowe emerytury. Od 2012 roku liczba ta wzrosła z 23,9 tys. do 337,6 tys. w roku 2021. Wynika z tego, że liczba emerytów, których świadczenie jest bardzo niskie, wzrosła 14-krotnie. Najniższa wynosi… 2 grosze!

To trochę odwrotny kierunek niż ten, który ma w swoim programie wyborczym prezydent Andrzej Duda. Dla niego jednym z głównych filarów bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo finansowe.

Głowa państwa wiele razy podkreślała, że nigdy nie zgodzi się na likwidacje programów socjalnych. Tak długo więc, jak będzie prezydentem, programu typu 500 plus czy trzynasta emerytura nie będą zagrożone.

Obniżenie wieku emerytalnego i jego skutki

To prawda, za rządów Prawa i Sprawiedliwości obniżono wiek emerytalny. To obok świadczeń dla rodzin był jeden z głównych punktów programu wyborczego.

Ekonomiści wskazują jednak wprost, że prezydent Andrzej Duda nie wziął pod uwagę ubocznych skutków reformy. A skutki widać już teraz. Liczba osób z emeryturą mniejszą od minimalnej rośnie jak na drożdżach.

Alicja Defraktyka, twórca projektu ciekaweliczby.pl, twierdzi, że liczba osób z groszowymi emeryturami drastycznie wzrosła właśnie za rządów Zjednoczonej Prawicy. Dane te potwierdza sam ZUS. Jak wynika z najnowszego raportu tej instytucji, na koniec grudnia za mniej niż 1100 zł brutto musiało utrzymać się aż 261 tysięcy osób.

Coraz więcej groszowych emerytur. Co zrobić z problemem?

Te zatrważająco niskie świadczenia dostają osoby, które mają niepełny staż. ZUS wyliczając świadczenie takim osobom nie podnosi go do kwoty minimalnej emerytury.

W ciągu analizowanych 9 lat liczba emerytur nowosystemowych wypłacanych w wysokości niższej niż najniższa emerytura wzrosła prawie jedenastokrotnie – podkreśla ZUS we własnym raporcie na ten temat.

46 proc. osób pobiera miesięcznie powyżej 800 zł. 741 osób dostaje mniej niż 10 zł miesięcznie! Najniższa wysokość emerytury odnotowana w grudniu 2019 r. wynosiła dosłownie 2 grosze. Dziś po 4 latach nadal takie przypadki występują.

Rozwiązaniem, które pojawia się jakiś czas temu w mediach, mogą być tzw. emerytury stażowe. Dlatego też Andrzej Duda postanowił wrócić do starej obietnicy wyborczej, czyli do emerytur stażowych. To również był jeden z postulatów związków zawodowych.

Źródło: Fakt.pl, Twitter

mobywatel sledzenie

Nagła zmiana przepisów. Ponad 860 tys. kierowców będzie musiało zmienić tablice

tomasz lis youtube

Tomasz Lis kupił miejsce na cmentarzu. Ujawnił, gdzie zostanie pochowany