w ,

Nagła zmiana przepisów. Ponad 860 tys. kierowców będzie musiało zmienić tablice

Rząd proceduje w trybie pilnym ustawę dotyczącą ochrony tożsamości i wyłudzaniu pożyczek na cudze dane. Zmiana ta może dotknąć kierowców.

mobywatel sledzenie
Fot. freepik

W ostatnim projekcie ustawy regulującej kwestie ochrony tożsamości (w celu zapobiegania między innymi wyłudzaniu na cudze dane kredytów w bankach i parabankach), znalazł się zapis, który – jak wskazują eksperci – może zmusić nawet 860 tys. posiadaczy samochodów do pilnej zmiany tablic rejestracyjnych.

Tablice rejestracyjne do wymiany? Nieoczekiwana zmiana w ustawie

Sejm po długich pracach w końcu uchwalił przepisy dotyczące maksymalnego ograniczania negatywnych konsekwencji kradzieży danych osobowych i wykorzystaniu ich w celu wyłudzenia pożyczek w bankach i innych instytucjach finansowych.

To oczywiście długo wyczekiwana przez Polaków zmiana, bo umożliwi ona oficjalne zastrzeżenie swojego numeru PESEL i dzięki temu złodzieje nie będą mogli wziąć kredytu bez naszej wiedzy.

Eksperci wskazują jednak, że korekta przepisów spowoduje problem wśród posiadaczy aut. Wszystko przez zawarte w nowelizacji zniesienie obowiązku zgłoszenia nabycia pojazdu oraz inne zmiany z zakresu obowiązków administracyjnych związanych z kupnem samochodu.

Sztywne kary, oklejanie szyb i coś jeszcze…

Ustawa wprowadzi stałe kwoty kar pieniężnych związanych z niedopełnieniem przez nabywcę obowiązku rejestracji pojazdu. Przy okazji zdecydowano się znieść obowiązek oklejania szyb auta nalepkami, które miały umożliwiać wjazd do tzw. stref czystego transportu na terenie miasta. Część zmian dotyczy również aut, które dawno nie jeżdżą lub w rzeczywistości nie istnieją. Ale to nie koniec.

Jak zwrócili uwagę dziennikarze portalu bezprawnik.pl, w nowelizacji znalazły się zapisy, które mogą dotknąć sporą część kierowców. Mowa konkretnie o obowiązku przerejestrowania samochodu, gdy ten zmieni właściciela. Modyfikacja ta ma zostać wprowadzona od 1 stycznia 2024 roku. Co to oznacza?

W obecnym stanie prawnym kierowca nabywający auto nie musi go przerejestrować, a jedynie zgłosić jego nabycie. To pozwala zachować dotychczasowy numer tablic rejestracyjnych. Od 2024 roku to się zmieni dla części kierowców. Której? Tej, która posiada jeszcze czarne tablice wykonane wg starego wzoru.

Właściciele pojazdów z takimi tablicami będą musieli się 1 stycznia 2024 roku ostatecznie z nimi pożegnać. Co im pozostanie? Albo przerejestrowanie, albo – jak wskazuje ekspert na wspomnianym portalu – wysokie kary sięgające nawet 1000 zł. Problemem jest to, że zmiana ta uderz nawet w 861 tys. osób posiadających stare tablice.

jasna góra częstochowa zwiedzanie z przewodnikiem

Te dwa zdjęcia dzieli osiem lat. Zrobiono je na Jasnej Górze. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów

głodowe emerytury stażowe andrzej duda niskie świadczenia zus

Tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Aż trudno to skomentować