w ,

Najstarszy pies na świecie. Ile ma lat i jakiej jest rasy? Poznajcie 31-letniego Bobiego

Aż trudno w to uwierzyć, bo psy tak długo nie żyją. Bobi w maju 2023 roku obchodził swoje 31. urodziny i wiele wskazuje na to, że jeszcze ma ochotę pożyć.

najstarszy pies na świecie ile ma lat rasa
Fot. guinnessworldrecords.com

Kundelek Bobi to prawdopodobnie najstarszy pies na świecie. Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. W maju 2023 roku obchodził 31. urodziny. Na jego urodzinach obecnych było ponad 100 gości.

Najstarszy pies na świecie. Ile ma lat? W tym roku skończył 31. rok życia

Był zespół, była muzyka i tańce. Tak obchodził urodziny 31-letni Bobi – kundelek z Portugalii, który oficjalnie jest najstarszym żyjącym psem na świecie. Czuje się całkiem dobrze, choć porusza się z pewnymi problemami i czasami wpada na różne przedmioty, ale wciąż ma dobry apetyt. Wszystko wskazuje więc na to, że jeszcze trochę ma zamiar pożyć.

Bobi do Księgi rekordów Guinnessa został wpisany dopiero w tym roku. To było przed urodzinami i miał wówczas 30 lat. Skąd wiadomo, ile pies ma lat? Jego pierwsza rejestracja miała miejsce w 1992 roku. Wpisu do bazy dokonała wówczas Weterynaryjna Służba Medyczna Gminy Leiria.

Całe swoje życie Bobi spędził u boku tej samej portugalskiej rodziny w miejscowości Conqueiros. Jego panem jest niewiele starszy od psa 38-letni Leonel Costa. Bobi nie jest jego pierwszym zwierzakiem, dlatego też ma do niego rękę. Poprzedni pies żył tylko 18 lat i nikt nie przypuszczał, że kolejny nabytek będzie żył tak długo.

Bobi przez całe życie przebywał w bardzo spokojnym otoczeniu. Właściciel puszczał go swobodnie i nigdy nie trzymał go nawet przez chwilę na łańcuchu ani na smyczy podczas spacerów. W związku z tym kundelek nigdy nie zaznał stresu. To wspaniały towarzysz podróży przez życie, choć swoje też przecierpiał. W 2018 roku doznał wylewu, ale weterynarze stanęli wówczas na wysokości zadania.

Obecnie pies ma już z racji wieku pewne problemy zdrowotne. Zaczęły się również kłopoty z chodzeniem, dlatego też jego spacery nie są już tak intensywne jak dawniej. Większość dnia spędza teraz w domu lub na podwórzu. Sporo czasu w ciągu dnia zajmuje mu również drzemka.

Sekret długowieczności w przypadku Bobiego tkwi prawdopodobnie w jego diecie. Jej stałym elementem jest mięso wieprzowe i drobiowe, ale też ryby. Jak twierdzi właściciel, jedzenie podawane psu było zawsze bardzo urozmaicone. Pomogły jednak na pewno także specyficzne geny. Psa będą w tym roku badać naukowcy, którzy postarają się rozwikłać zagadkę jego wieku.

Źródło: guinnessworldrecords.com

wagnerowcy 4 km od polski

Niepokojące słowa Łukaszenki o Wagnerowcach. Chcą „jechać na wycieczkę do Warszawy i Rzeszowa”

Nie żyje znany polski alpinista. Zginął tragicznie w Tatrach. Spadł z wysokości 150 m