w , ,

Jak działa assistance medyczny? Czym jest i co zapewnia? Wszystko, co trzeba wiedzieć

assistance medyczny co to jest
Fot. Freepik

Assistance medyczny to polisa, która jest rozszerzeniem ubezpieczenia na życie. Dlaczego warto ją mieć? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia Tobie i Twoim bliskim ochronę w najtrudniejszych sytuacjach – w przypadku choroby, pobytu w szpitalu czy niemożności wykonywania codziennych czynności. Zobacz, jak to działa.

Czym jest assistance medyczny?

Assistance medyczny stanowi dodatkowe rozszerzenie polisy na życie. To oznacza, że możesz go dokupić, jeśli już masz takie ubezpieczenie lub zawrzeć nową umowę, która od razu będzie go obejmować.

Co ważne, jest to pakiet, który zapewnia pomoc w formie określonych usług. Jako osoba ubezpieczona nigdy nie otrzymujesz więc  gotówki, tylko wsparcie w innej postaci – na przykład dowozu leków z apteki czy konsultacji z psychologiem.

Umowę możesz rozbudować o dodatkową ochronę, która jest zgodna z tym, na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli przykładowo obawiasz się, że Twoje dzieci zostaną bez opieki podczas Twojego pobytu w szpitalu, możesz wykupić polisę gwarantującą pomoc opiekunki.

Dowiedz się więcej: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/assistance-medyczny-na-czym-polega/212.html.

Co zapewnia assistance medyczny?

Pakiet usług, jakie można otrzymać w ramach tej polisy, jest szeroki. Obejmuje on przede wszystkim działania, które mogą okazać się bardzo pomocne, gdy trafisz do szpitala, zachorujesz lub będziesz tymczasowo unieruchomiony, na przykład złamiesz nogę.

W takich sytuacjach nawet proste codziennie czynności, takie jak zakupy w aptece, spacer z psem czy odebranie dziecka z przedszkola, mogą okazać się niewykonalne. Jeśli masz assistance medyczny, możesz liczyć na darmową pomoc, którą zapewni Ci ubezpieczyciel.

Najczęściej współpracuje on z placówkami, które wykonują konkretne usługi, na przykład z przychodnią, która wydeleguje do Ciebie pielęgniarkę lub lekarza albo z poradnią psychologiczną.

W ramach medycznego assistance możesz liczyć między innymi na:

 •       pomoc psychologiczną,
 •       pomoc domową po hospitalizacji,
 •       opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w szpitalu,
 •       opiekę nad zwierzętami domowymi w razie pobytu w szpitalu,
 •       transport medyczny,
 •       dowóz leków do domu,
 •       pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
 •       wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
 •       dostęp do infolinii medycznej.

Musisz jednak mieć świadomość, że zakres usług u każdego ubezpieczyciela może być inny. Assistance medyczny może obejmować wszystkie z powyższych działań lub tylko wybrane, na przykład wyłącznie wizytę lekarza i dowóz leków do domu. Zawsze sprawdzaj zapisy w umowie, aby otrzymać dokładnie taki pakiet, jakiego oczekujesz.

Zobacz, jak wybrać dobre ubezpieczenie na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/.

Kiedy można skorzystać z takiej polisy?

To, kiedy można wykorzystać assistance medyczny, zależy od konkretnych zapisów w umowie z ubezpieczycielem. Jest tam szczegółowo uwzględnione, jaka sytuacja musi zaistnieć, by ubezpieczony mógł ubiegać się o wsparcie.

Na przykład polisa może mieć zastosowanie, kiedy trafisz do szpitala. Wówczas ubezpieczyciel pomoże Ci zorganizować rehabilitację po powrocie do domu oraz zapewni Ci dowóz leków.

Oczywiście pracownicy firmy ubezpieczeniowej nie świadczą takich usług osobiście. Zwykle towarzystwo ma podpisaną umowę z konkretnymi wykonawcami, na przykład przychodnią czy centrum medycznym.

Sytuacje, w których assistance medyczny może działać, to najczęściej:

 •       poważna choroba utrudniająca egzystencję,
 •       zdiagnozowanie nowotworu lub innej choroby przewlekłej,
 •       operacja chirurgiczna i rekonwalescencja,
 •       hospitalizacja,
 •       uraz w wyniku wypadku,
 •       niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji spowodowana problemami ze zdrowiem.

Zakres trudności, w których medyczny assistance może się przydać, jest szeroki. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel może kształtować go dowolnie. Jedna polisa może obejmować tylko hospitalizację, inna zachorowanie na nowotwór czy wypadek. Pamiętaj, aby dokładnie czytać umowę, by nie pominąć żadnej ważnej informacji.

Kiedy polisa nie zadziała?

Każda polisa ma swoje wyłączenia, czyli sytuacje, w których nie zadziała, pomimo tego, że ubezpieczony opłacił składkę. Zobacz, kiedy możesz nie otrzymać świadczenia.

 • Wyłączenia odpowiedzialności – określają okoliczności, które dają ubezpieczycielowi prawo do odmowy wypłacenia świadczenia. Mogą dotyczyć na przykład wypadku, do którego doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
 • Karencja – to okres od podpisania umowy do rozpoczęcia obowiązywania ochrony. Może wynosić od 1 miesiąca do 2 lat. Jeśli okres karencji wynosi 6 miesięcy, a Ty doznasz urazu, zanim upłynie pół roku od zawarcia umowy, nie możesz liczyć na świadczenie.
 • Limity świadczeń – dotyczą maksymalnej liczby zdarzeń, w których ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić Ci ochronę. Jeśli limit wynosi 3, a Ty trafisz do szpitala po raz czwarty w danym roku polisowym, nie otrzymasz świadczenia.

Zapisy o wyłączeniach, karencji i limitach zawsze znajdziesz w umowie polisy. Czytaj ją dokładnie przed podpisaniem, aby wybrać ubezpieczenie, które spełnia Twoje oczekiwania.

antyperspirant w sztyfcie bez aluminium

Antyperspirant w sztyfcie – skuteczne rozwiązanie dla kontroli potliwości i nieprzyjemnych zapachów

wagnerowcy chca isc na warszawe

Wagnerowcy przyjadą do Polski? Amerykanie ostro reagują. „Jeśli będzie to konieczne…”