w , ,

HAHAHA!HAHAHA!

To już oficjalne. Będzie nowy podatek od mieszkań. Niektórzy zapłacą podwójnie

Rząd powoli finalizuje prace związane z wprowadzeniem nowego podatku dla posiadaczy mieszkań. Kto zapłaci i czy da się tej opłaty uniknąć?

nowy podatek od mieszkań
Fot. freepik

Podatek od wielu mieszkań zbliża się wielkimi krokami. Właśnie poznaliśmy nowe szczegóły na temat nowej opłaty, nad którą pracuje obecnie rząd. Już teraz z procedowanych przepisów wynika, że część osób może być opodatkowana podwójnie. Kto zapłaci, a kto uniknie podatku?

Nowy podatek od mieszkań. Podatek od wielu mieszkań – kto zapłaci?

Podatek od wielu mieszkań to nowa danina szykowana przez polityków. Chodzi im o uderzenie w tych, którzy przez masowy wykup lokali z rynku powodują, że brakuje ich dla zwykłych klientów. Dlatego też dla osób kupujących na potęgę nieruchomości rząd nałoży nową opłatę.

Data wprowadzenia podatku w życie jeszcze nie została ujawniona, ale 26 maja br. przepisy już przegłosowano w Sejmie, a prace toczą się dalej. Jak donosi portal muratorplus.pl, nowa opłata nie musi jednak objąć z automatu każdego obywatela, który jest właściciel wielu lokali mieszkalnych.

Nowy podatek od mieszkań ma w założeniu uderzyć przede wszystkim w inwestorów, którzy dysponując milionami kupują masowo po kilka lub kilkanaście lokali jednocześnie. Są to najczęściej fundusze inwestycyjne, często pochodzące spoza Polski. Teraz ma to być dla nich proceder mniej opłacalny.

Nowy podatek PCC od nieruchomości

Zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym – przyznał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nowy podatek PCC będzie wynosił 6% i zapłaci go każdy, kto ma zamiar nabyć od tego samego sprzedawcy 6 lokali lub więcej. Warunkiem jest, by lokale stanowiły odrębne byty. Na celowniku będą więc mieszkania prosto od deweloperów, a także te, które są w tym samym bloku i na tej samej działce.

Zmiana ta ma zniechęcić do masowego wykupu całych bloków przez inwestorów zainteresowanych potem najmem krótkookresowym. To jednak nie koniec nowości zapisanych w ustawie. Podatek od liczby mieszkań obejmie też osoby, które już wcześniej kupiły np. 5 lokali od tego samego dewelopera, a po jakimś czasie dokupiły kolejne.

Po zmianach niektórzy zapłacą podwójny podatek podczas zakupu lokali z rynku pierwotnego. Osoby objęte nową ustawą będą bowiem płacić zarówno podatek VAT (8% lub 23%), jak i nowy podatek PCC w wysokości 6%.

Jak uniknąć nowego podatku od nieruchomości?

Aby uniknąć nowej wynoszącej 6 proc. daniny, należy zakupić lokale od kilku różnych sprzedających lub od jednego sprzedającego na rynku pierwotnym, o ile lokale stoją na różnych działkach. Można też nabyć mieszkania od tego samego sprzedawcy tak, aby jeden z lokali nie był odrębną nieruchomością.

Ostatnim sposobem jest zakup lokalu od tego samego sprzedawcy na rynku wtórnym, ponieważ zakup od osób fizycznych nie jest opodatkowany podatkiem VAT. Dziennikarze muratorplus.pl wskazują na jeszcze jedną ciekawą opcję. Wystarczy dogadać się z innymi kupującymi, czego w ustawie ministerstwo nie przewidziało.

Jeśli trzy osoby umówią się, że każdy kupi dwa lokale mieszkalne od tej samej firmy, która je zbudowała, można potem od pozostałych (jako od osób fizycznych) je odkupić. W takiej sytuacji również nie zapłacimy podatku PCC po nowemu, ponieważ lokale będą już pochodziły z rynku wtórnego.

sinead oconnor nie żyje dlaczego jest łysa

Nie żyje Sinéad O’Connor. Znana irlandzka wokalistka miała 56 lat

bankomat wypłacił uszkodzony banknot

Kobieta znalazła to przypadkiem w bankomacie. Zapłaciła gigantyczną grzywnę