w ,

Oszustwo na żołnierza NATO na portalu randkowym. Gdańszczanka straciła 650 tys. zł

Policja szuka oszusta, który na portalu randkowym przekonał 48-letnią mieszkankę Gdańska, że jest żołnierzem NATO. Kobieta straciła 650 tys. zł.

gdańsk oszustwo żołnierz nato 650 tys. zł
Fot. Freepik

Brzmi kuriozalnie, ale to niestety wszystko prawda. Mieszkanka Gdańska dała się oszukać mężczyźnie, któego poznała na portalu randkowym. Przekonywał ją, że jest żołnierzem NATO. Znajomość trwała kilka miesięcy. W tym okresie gdańszczanka przelała oszustowi w sumie… 650 tys. zł.

Zuchwałe oszustwo na żołnierza NATO. Gdańszczanka straciła 650 tys. zł

Za mundurem panny sznurem! Mężczyzna podający się na portalu randkowym za żołnierza NATO w ciągu kilku miesięcy znajomości z 48-letnią mieszkanką Gdańska wyłudził od niej w sumie 650 tys. zł. Jak to możliwe? Tego nie wie chyba nikt. Z obiecanego jej wspólnego życia nic nie wyszło, bo mężczyzna zniknął niczym kamień wrzucony do jeziora.

Zgodnie z ustaleniami policji oszustw przedstawiał się na portalu randkowym jako żołnierz NATO pochodzący z Kanady. Przekonał kobietę, że jest analitykiem danych w NATO i obecnie przebywa na misji w Polsce, a konkretnie w bazie w Łasku. 48-letnia gdańszczanka zaufała mu bardzo mocno, bo znajomość ciągnęła się aż 8 miesięcy.

Pokrzywdzona prowadziła korespondencję z tym mężczyzną, który w pewnym momencie zaczął prosić ją o pomoc. Dave Brian Garrison – bo tak się przedstawiał – chciał przyjechać do kobiety. Sprawca poprosił pokrzywdzoną o pieniądze, które, jak twierdził, miały być przeznaczone na to, by dowództwo udzieliło mu urlopu – powiedziała mediom Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Policja apeluje o ostrożność w sieci

Niczego nie podejrzewająca, wręcz naiwna kobieta z Gdańska bez problemu zgodziła się wykonać kilka grubych przelewów. O tym, że padła ofiarą oszusta, zorientowała się dopiero wtedy, gdy cyberprzestępca przestał się odzywać. To nie pierwszy taki przypadek w Polsce, dlatego policja regularnie ostrzega przed takimi znajomościami.

Policja ostrzega, że jakiekolwiek próby wyłudzenia pieniędzy czy nawet grzeczne prośby o finansowe wsparcie ze strony osób dopiero co poznanych na portalach internetowych powinny od razu włączyć czerwoną lampkę.

W ostatnim czasie również na Facebooku dochodzi do zaczepek. Mężczyźni używający oszukanych profili odpisują na komentarze kobiet zachęcając je do akceptacji prośby o dołączenie do znajomych. Tak między innymi zaczyna się przygoda i internetowa znajomość, która może nas słono kosztować.

Pamiętajmy, że dla przestępczego procederu oszuści przedstawiają zmyślone historie, aby zdobyć zaufanie swojej ofiary. Ich celem jest zmanipulowanie jej w taki sposób, aby dobrowolnie przekazywała pieniądze na cele związane np. z przyjazdem znajomego do naszego kraju, czy jego kosztownym leczeniem.

 

Źródło: Radio Szczecin, KGP Gdańsk

z ostatniej chwili

Wagnerowcy zmierzają w kierunku granicy z Polską. Morawiecki: „Sytuacja staje się jeszcze groźniejsza”

gary and almeda hardwick różnica wieku w związku

Ona jest od niego starsza o 53 lata. Poznali się, gdy był nastolatkiem. „Była między nami chemia”