w

Powrót obowiązkowej służby wojskowej? Wpis ze zdjęciem ministra obrony wywołał zamęt

Na Twitterze rzekomo pojawił się dziś wpis ministra Błaszczaka o powrocie obowiązkowej służby wojskowej. Internauci nie zauważyli jednego szczegółu.

Przysięga WOT 2023 tekst
Fot. biuro prasowe WOT

31 lipca na Twitterze pojawił się wpis informujący o przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej. Został on opublikowany na profilu do złudzenia przypominającym profil ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Nikt jednak nie zwrócił uwagi na jeden kluczowy szczegół.

Powrót obowiązkowej służby wojskowej? Rzekomy wpis Błaszczaka to fake news

W mediach społecznościowych pojawił się 31 lipca post wraz z grafiką informujący o rzekomym przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej. Mało kto zauważył w pierwszym momencie, że nie jest to oficjalny profil Mariusza Błaszczaka.

Ktoś się podszył pod ministra obrony i wywołał spory zamęt. Nie dajmy się nabrać, bo wpis ten to klasyczny fake news. Obecnie w Polsce rząd nie pracuje nad żadnymi zmianami w przepisach, które miałyby przywrócić powszechny obowiązek służenia w wojsku.

Jak widać po komentarzach na Twitterze, spore grono internautów dało się jednak nabrać. Wystarczyło, by anonimowy użytkownik użył zdjęcia profilowego Mariusza Błaszczaka, by wywołać zamęt i się uwiarygodnić. Wystarczyło jednak zwrócić uwagę na nazwę konta, które brzmiało „bechatka„.

Nie udostępniajmy, jeśli nie mamy pewności

Mimo ciągłego uczulania nadal internauci nabierają się na tego typu zabiegi. Jeśli mamy podejrzenia, że wpis pochodzi z oszukanego profilu, sprawdźmy pozostałe treści znajdujące się na profilu oraz parametry takie jak liczba obserwujących i odnośniki do stron rządowych. Samo zdjęcie profilowe nie wystarczy, bo to łatwo spreparować.

Niewiele pomoże też niebieski znaczek wykupiony w ramach subskrypcji na Twitterze. Oznaczenie to może bowiem kupić każda osoba i nie można na tej podstawie sądzić, że mamy do czynienia z prawdziwym profilem osoby publicznej lub instytucji.

W opisywanym przypadku wystarczyła jedynie zmiana zdjęcia profilowego, by nabrać setki internautów. Tego typu proste zabiegi często wystarczą, aby oszukać spore grono osób. Uważajmy zatem na wszelkie treści i zastanówmy się dwa razy, czy udostępniać je znajomym.

medicine spodnie damskie wyprzedaż

Jak dopasować materiałowe spodnie damskie do różnych typów sylwetek?

rosja białoruś integracja

Niecne plany Putina względem Białorusi. Eksperci: „Do 2030 roku będzie pozamiatane”