w ,

Mocno topnieją oszczędności Polaków. Wysoka inflacja wciąż drenuje nasze portfele

Inflacja i związany z nią wzrost cen dotknął niemal wszystkich Polaków. Oszczędności zgromadzone przez Polaków w ostatnich latach stopniały.

stopa zastąpienia zus 2070 millenialsi bieda nędza głodowe emerytury uścińska

Już trzech na czterech badanych deklaruje, że ich gospodarstwo domowe w ostatnim czasie wydaje więcej pieniędzy niż wcześniej. W co drugiej rodzinie zaczęto sięgać po oszczędności – wynika z najnowszego badania „Finanse w czasach inflacji” zrealizowanego przez firmę Autopay.

inflacja drenuje portfele i zaskórniaki. 3 na 4 rodziny sięgają po nie, by finansować bieżące wydatki

Po rekordowo wysokiej inflacji w lutym 2023 r. (18,4 proc.) kolejne miesiące przyniosły wyczekiwany spadek. Dane za maj mówią o inflacji na poziomie 13 proc., co na ten moment mieści się w przedziale z projekcji NBP na 2023 r. Ostatnie 12 miesięcy to wysokie ceny żywności, paliwa czy energii dla Polaków i większości Europejczyków.

Badanie zrealizowane przez Autopay potwierdziło smutne przypuszczenia, że niemal wszyscy badani odczuli wzrost cen w wyniku inflacji. Dla 81 proc. Polek i Polaków był on dotkliwy. Wynik jest zbliżony do zeszłorocznego. Jedynie dla 15 proc. osób podwyżki nie są jeszcze uciążliwe.

Niemal trzech na czterech badanych deklaruje, że ich gospodarstwo domowe w ostatnim czasie wydaje więcej pieniędzy niż wcześniej. Wzrost wydatków dostrzegają częściej kobiety, osoby starsze oraz mieszkańcy największych miast. Spadek kosztów utrzymania zauważa co dziesiąty respondent.

„Z perspektywy ostatnich 2 lat koszty związane z prowadzeniem domu, codziennymi wydatkami zwiększyły się kilkukrotnie. Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na nastroje Polek i Polaków – zmusza ich do naruszenia wcześniej zgromadzonych własnych oszczędności czy poszukiwania dodatkowych środków – np. w formie pożyczki od najbliższej rodziny.” (Wojciech Murawski, Członek Zarządu i Dyrektor Komercjalizacji Blue Media)

Co piąty będzie musiał wziąć pożyczkę, bo nie starczy mu oszczędności

Co drugi badany (54 proc.) przyznaje, że w ostatnim czasie został zmuszony sięgnąć po swoje oszczędności. To wzrost o 3 p.p. względem 2022 r. Z kolei 57 proc. Polek i Polaków przewiduje taką konieczność w najbliższej przyszłości. Częściej wskazują na taką potrzebę kobiety oraz osoby z najmłodszej grupy wiekowej

Wzrosła też liczba osób (do 16 proc.), które przewidują, że w najbliższym czasie będą zmuszone zaciągnąć pożyczkę, aby pokryć bieżące wydatki. Najczęściej taką potrzebę sygnalizują osoby ze średniej grupy wiekowej oraz osoby zamieszkujące wsie i małe miasta.

Z pomocy rodziny skorzystał co piąty badany (to więcej o 3 p.p względem 2022 r.). Najrzadziej taka sytuacja miała miejsce w najstarszej grupie oraz wśród mieszkańców największych miast. Z kolei co czwarty respondent sam udzielił takiej pożyczki swoim najbliższym.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1055 osób metodą CAWI.

harmęże wypadek megane wykop

Kolejne żółte Renault Megane RS, kolejne młode ofiary. Tragiczny wypadek w Harmężach

ziemniaki z czym nie łączyć

Łączenie ziemniaków z tymi produktami może być szkodliwe. Lekarze mówią wprost