w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF

14. emerytura w górę. Niektórzy nie dostaną ani złotówki. Kaczyński: „Jakoś sobie radę dadzą”

Z ust prezesa Prawa i Sprawiedliwości padły jednoznaczne słowa na temat tegorocznej „czternastki”. Zostanie ona podwyższona, ale nie trafi do każdego seniora.

14 emerytura 2023 tabela kiedy wypłata
Fot. Freepik

Wiadomo już, ile wyniesie 14. emerytura po podwyżce, którą chce dać rząd przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Niestety z ust Jarosława Kaczyńskiego padła stanowcza deklaracja – część seniorów nie dostanie grosza. Mają sobie poradzić sami.

14. emerytura w górę, ale nie każdy senior ją dostanie

Niestety nie każdy emeryt i rencista załapie się na „czternastkę„. Jarosław Kaczyński wprost zapowiada, że mimo podwyższenia kwoty świadczenia dodatkowego część seniorów będzie zmuszona poradzić sobie bez tych pieniędzy.

Wzrośnie liczba osób, które nie zobaczą ani grosza. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wymienił, które osoby nie będą mogły liczyć na wypłaty. 14. emerytura w tym roku ma być wypłacana już we wrześniu, co jasno zadeklarowała minister rodziny Marlena Maląg.

To nieco później, niż w ubiegłym roku, co prawdopodobnie wynika z kalendarza wyborczego. Rząd chce przekazać seniorom środki jak najbliżej terminu wyborów parlamentarnych. Wiadomo tez, że w 2023 roku dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę” od kwoty 2900 zł.

Jak ktoś ma 3000 zł emerytury, to dostanie 2100 zł, chyba Państwo tę zasadę rozumiecie. No od 5000 zł tego po prostu nie ma, bo ci ludzie jakoś już sobie radę dadzą – potwierdził mediom prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czternasta emerytura ma trafić na konta bankowe nawet 8,3 mln seniorów.

2200 zł netto w ramach „czternastki”, ale jest haczyk

Zgodnie z przepisami uchwalonymi przez Sejm jakiś czas temu „czternastka” jest już stałym świadczeniem, które będzie wypłacane – tak samo jak 13. emerytura – regularnie co rok. W jej przypadku są jednak inne zasady, bo nie każda osoba dostanie pieniądze.

Wysokość świadczenia wyniesie w tym roku 2200 zł netto, ale jest w tym jeden podstawowy haczyk. Takie pieniądze zobaczy niewielka grupa osób. Wszystko z powodu wysokiej składki zdrowotnej, którą seniorzy również zmuszeni są opłacać w takiej samej wysokości, jak osoby na etatach.

Senior, którego świadczenie z ZUS wynosi 2000 zł brutto, otrzyma około 1980 zł „czternastki„, bo dodatkowe pieniądze zjada podatek PIT. Pomiędzy 2500 zł a 3000 zł brutto 14. emerytura wyniesie już 1910 zł.

Na koniec warto wspomnieć, że zarówno 13. jak i 14. emerytura nie wpłynęła w ogóle na poprawę losu seniorów. Od 2015 do 2022 roku liczba osób, które otrzymywały emeryturę z ZUS niższą od minimalnej (tzw. głodową emeryturę) zwiększyła się pięciokrotnie.

przerzedzanie włosów przyczyny

Zwycięstwo nad przerzedzaniem włosów – praktyczne strategie i nowe odkrycia

ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk

Coraz łatwiej można stracić swój dobytek. Liczba przestępstw przeciwko mieniu mocno w górę