w ,

37 proc. Polaków doświadcza tego codziennie w internecie. Eksperci rozkładają ręce

Wyniki najnowszych badań pokazują jasno. Problem cyberprzemocy istnieje i stanowi realne zagrożenie. Doświadcza tego niemal 40 proc. z nas.

hejt w internecie statystyki
Fot. Freepik

Doświadczyło tego nawet 37 proc. Polaków. Badania ekspertów z IRCenter pokazują smutny obraz tego, co dzieje się każdego dnia w sieci. Jeszcze gorzej jest wśród osób młodych. One doświadczają problemu jeszcze częściej.

Cyberprzemoc i hejt w internecie. Statystyki i badania pokazują, że jest fatalnie

Cyberprzemoc jest jednak przede wszystkim obecna w życiu młodych użytkowników sieci. Wśród osób w wieku 18–24 lata z hejtem spotkało się już 60 proc. użytkowników. Najczęstszym pretekstem do ataku są poglądy na tematy społeczne, wygląd, poglądy polityczne oraz hobby.

– Mimo powszechnej świadomości, że hejt źle wpływa na poziom dyskursu społecznego i poziom dyskusji w internecie, Polacy nie umieją z nim walczyć – ocenia Janusz Sielicki, partner IRCenter.

Hejt to mowa nienawiści. To krzywdzące oceny, negatywne opinie, które pojawiają się masowo, nie tylko w internecie. Z hejtem mamy do czynienia również w życiu codziennym, w życiu publicznym, ale najwięcej jest go w internecie. Siedliskiem hejtu są na przykład szkoły – mówi ekspert.

Z badania IRCenter wynika, że bezpośredniego hejtu w internecie doświadczyło 37 proc. wszystkich badanych. Wśród starszych dorosłych (55–65 lat) ten odsetek jest na dość niskim poziomie (19 proc.) – ze względu na wpojone zasady nieobrażającej nikogo dyskusji, ale też rzadszego korzystania z internetu. Wśród młodszych osób z hejtem spotkała się już większość, bo 60 proc. w wieku 18–24 lata i połowa w  wieku 25–34 lata.

Z kolei raport NASK wskazuje, że już 3/4 uczniów spotkało się z jakąś formą cyberprzemocy. Coraz częściej kończy się ona dla młodych ludzi tragicznie. Podobnie jak w świecie rzeczywistym hejt dotyczy przede wszystkim poglądów na tematy społeczne (38 proc.), wygląd (35 proc,), poglądów politycznych (30 proc.) czy hobby i zainteresowań (24 proc.).

Hejterskie komentarze w sieci to prawdziwa plaga

Rośnie świadomość hejtu. Z badania IRCenter wynika, że 77 proc. Polaków słyszało o przypadkach, w których hejterskie komentarze miały negatywny wpływ na osoby, które były ich adresatami. Ponad 60 proc. było świadkiem, gdy osoba publikująca w sieci otrzymała obraźliwe komentarze. Niemal 90 proc. badanych twierdzi zaś, że hejterskie komentarze są zbyt częstym zjawiskiem w internecie.

Choć badani mają świadomość, że mowa nienawiści wpływa na klimat i jakość dyskusji online, to nie zawsze potrafią reagować. Ponad połowa (58 proc.) nie robi nic, co trzeci zgłasza hejt administratorom strony, tylko co piąty (19 proc.) staje w obronie osoby hejtowanej. Jednocześnie 78 proc. Polaków uważa, że z cyberprzemocą należy walczyć.

12 rzeczy których ludzie żałują przed śmiercią

12 rzeczy, których ludzie żałują przed śmiercią. Większości na myśl przychodzi to samo

kod błędu netflix nw-2-5

Netflix. Kod błędu NW-2-5. Jak naprawić? To łatwiejsze, niż się wydaje