w ,

Kiedy warto zatrudnić petsittera? Na co zwrócić uwagę?

Kiedy masz swojego zwierzaka, ponosisz za niego odpowiedzialność prawną, ale także emocjonalną. Podczas nieobecności opiekuna, zwierzęciu może doskwierać nuda, lęk i tęsknota.

petsitter co to cennik praca kurs online
Fot. materiały partnera

Dlatego też możesz się zdecydować na zatrudnienie do domu opiekuna, który będzie świadczył usługi opieki nad Twoim pupilem. Z jakimi zwierzętami współpracuje opiekun? Kiedy wynająć opiekę dla swojego pupila? Na co zwrócić uwagę, wybierając opiekę dla zwierząt? Jakie są obowiązki opiekunów psów czy kotów?

Usługi petsittera – kim jest opiekun zwierząt?

Są takie sytuacje, gdy zachowania pupila, nad którym sprawujesz opiekę, mogą być nieprzewidywalne. Możesz próbować wychować swojego psa, ale prawda jest taka, że podczas Twojej nieobecności w domu, może on zmienić swoje zachowanie

Może się nagle czegoś przestraszyć albo zmienić swoje dotychczasowe nauki czystości, przykładowo, z uwagi na zachorowanie. Dlatego też niezwykle ważna jest szczególna opieka zwierząt, zwłaszcza, gdy właściciela nie ma w pobliżu.

Jeśli sporo pracujesz lub wyjeżdżasz, możesz skorzystać z usług petsittera. Kim jest petsitter? Można powiedzieć, że to ktoś w stylu niani, jaką zatrudniasz dla dziecka, z tym, że petsitter zajmuje się zwierzętami. To zarówno towarzysz, jak i strażnik ich bezpieczeństwa.

Co ważne, zwierzak, którym zajmuje się petsitter, wcale nie musi być psem. Taka specjalistyczna opieka zwierząt obejmuje także koty, gryzonie, ptaki, ryby, owady czy małe ssaki tj. np. królik czy chomik.

Kiedy warto skorzystać z usług petsittera?

Tak naprawdę zawsze, gdy masz taka potrzebę, a także, gdy taką potrzebę ma Twój zwierzak. Jeśli rozważasz współpracę z opiekunem zwierząt, warto wziąć pod uwagę takie elementy jak: wiek zwierzęcia, jego temperament, stan zdrowia, potrzeby codzienne i bezpieczeństwo.

Niektóre zwierzęta dobrze radzą sobie z zostawaniem samemu w domu, inne potrzebują stałego towarzystwa. Jeśli Twoje zwierzę jest chore, może też wymagać specjalnej opieki na czas choroby.

Kiedy zatem zdecydować się na takie usługi? Gdy sporo pracujesz i nie możesz poświęcić zwierzakowi odpowiedniej ilości czasu, gdy wyjeżdżasz i nie możesz zabrać pupila ze sobą, gdy Twoje zwierzę jest chore albo niezmiernie aktywne i wymaga specjalnej opieki lub wtedy, gdy po prostu zwierzę nie radzi sobie z samotnością bez Ciebie.

Koszty opieki nad zwierzęciem – co wziąć pod uwagę w wyborze?

Jeśli wybierasz opiekuna dla psa, kota czy królika, musisz rozważyć pewne kwestie i wybrać odpowiednią osobę. Czasem, zwierzak może lubić bardziej osoby o konkretnym temperamencie, czy nastawieniu i musisz to także wziąć pod uwagę.

Zanim podpisana zostanie umowa z petsitterem, warto sprawdzić takie elementy jak doświadczenie i kwalifikacje (czy opiekowała się już zwierzętami? Może ma wykształcenie kierunkowe lub skończone szkolenia?), referencje (opinie innych klientów mogą być pomocne), a także „kompatybilność” z Twoim pupilem (czy zwierzak czuje się dobrze w obecności opiekuna).

Przede wszystkim – nie spiesz się z wyborem i nie zadowalaj się pierwszą lepszą osobą. Porozmawiaj z kilkoma kandydatami, zorganizuj spotkanie zapoznawcze z Twoim pupilem, aby sprawdzić, jak się on zachowuje w obecności opiekuna.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych, przygotuj sobie listę kontrolną z najważniejszymi pytaniami, jakie chcesz zadać np. o doświadczenie petsittera, jego umiejętności, podejście do zwierzaka, metody pracy itp.

Ważne jest także, aby zrozumieć się wzajemnie. W końcu chodzi o bezpieczeństwo Twojego zwierzęcego przyjaciela. Dlatego warto jasno określić czego oczekujesz, czego nauczony jest Twój pupil i jakie ma potrzeby (np. do jakiej ilości spacerów jest przyzwyczajony, czy ma szczególna dietę, czy przyjmuje leki, jakie są jego ulubione zabawy itp.).

Jeśli chodzi o koszt opieki, może się on różnić od wielu czynników. Należą do nich np. rodzaj zwierzęcia, jego stan zdrowia, łączny czas opieki czy dodatkowe usługi. Oczywiście cena będzie również uzależniona od miejsca zamieszkania np. zwykle w Warszawie zapłacisz za opiekę nieco więcej niż w mniejszej miejscowości. Z drugiej strony, w mieście znajdziesz więcej ofert opieki niż np. na wsi czy małym miasteczku.

Oprócz tego, na cenę usług wpływa także doświadczenie i kwalifikacje petsittera.

Opieka to także podawanie leków, czyli obowiązki i umiejętności petsittera

Godny zaufania opiekun zwierzęcia to taki, który spełni oczekiwania Twoje, jak również zaspokoi potrzeby Twojego pupila.

Dobry opiekun powinien wykazywać szereg umiejętności, które są przydatne w opiece nad zwierzęciem. Powinien być zatem empatyczny, musi umieć nawiązać relację ze zwierzakiem, powinien być przyjazny, wyrozumiały, cierpliwy, ale również wymagający – jeśli zajdzie trzeba.

Ważne, aby posiadał doświadczenie oraz wiedzę na temat opieki nad zwierzętami. Powinien wiedzieć, jak i czym karmić zwierzaka, jak dbać o jego higienę, jak zareagować, gdy dzieje się coś niespodziewanego. Atutem jest wiedza na temat wielu gatunków zwierząt oraz ich potrzeb, zwłaszcza, jeśli opiekun ma się zająć zwierzęciem mniej standardowym niż pies czy kot.

Obowiązki opiekuna mogą obejmować przede wszystkim karmienie, podawanie wody, spacer, zapewnienie aktywności innego typu, utrzymywanie czystości miejsca przebywania zwierzęcia (np. czyszczenie kuwety), podawanie leków, obserwowanie zachowań pupila i zgłaszanie, jeśli coś będzie nie tak.

Pamiętaj, że wszelkie dodatkowe usługi, podniosą cenę za opiekę. Najważniejsze jest jednak, aby zarówno Twój pupil był bezpieczny i szczęśliwy, ale także abyś Ty miał w sobie spokój i pewność, że przebywa on z odpowiednią osobą.

puławy potrącenie na pasach

Policja pokazała drastyczne NAGRANIE. 27-latek potrącił kobietę i jej 3-letniego syna

waloryzacja 2021 tabela netto brutto ile dostaną emeryci podwyżka trzynastka czternastka bieda ostatnia wypłata czternastki

Seniorzy poczekają dłużej. Pomyłka Kaczyńskiego zmieniła termin wypłat „czternastki”