w

PILNE. Trzęsienie ziemi na najwyższych stanowiskach dowódczych w polskich Siłach Zbrojnych

Dramat w polskim wojsku. Dwóch najwyższych dowódców w polskich siłach zbrojnych z samego rana 10 października złożyło rezygnację ze stanowisk.

z ostatniej chwili

Trzęsienie ziemi na najwyższych stanowiskach dowódczych w polskich Siłach Zbrojnych. Dymisję złożyli szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Kluczowi dowódcy w polskiej armii składają rezygnację. Co się dzieje?

AKTUALIZACJA g. 10:14. Jak podaje Jarosław Wolski, ekspert ds. wojskowości, obaj generałowie złożyli wnioski o rozwiązanie stosunku służbowego. Zgodnie z przepisami żołnierz zawodowy może w każdym czasie wypowiedzieć stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej bez podawania przyczyny.

Do Kancelarii Prezydenta 9 października na biuro Andrzeja Dudy trafiły dwa wnioski o rezygnację ze stanowiska. Złożyli je najważniejsi polscy dowódcy w polskiej armii – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny.

Dziennikarze ustalili, że to efekt konfliktu między generałami a szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Jak donosi „Rzeczpospolita„, obaj generałowie od dłuższego czasu nie akceptowali działań resortu obrony. Atmosfera gęstniała od maja 2023 roku, kiedy Błaszczak zarzucił Dowódcy Operacyjnemu szereg zaniedbań.

Jeśli chodzi o gen. Tomasza Piotrowskiego, poszło o rzekomo rosyjską rakietę, która wleciała w polską przestrzeń powietrzną. Minister obrony miał do niego ogromne pretensje oraz późniejsze działania związane z poszukiwaniami szczątków pocisku.

Dziennikarzom wspomnianej gazety udało się również ustalić i potwierdzić, że generałowie mieli poczucie bycia marginalizowanymi i pomijanymi jeśli chodzi o ścieżkę decyzyjną w kluczowych dla obronności Polski kwestiach.

Dowództwo Operacyjne gen. Piotrowskiego zostało pominięte, gdy formowano obronę granicy polsko-białoruskiej. Teraz, gdy trzeba ewakuować Polaków z Izraela, doszło do pominięcia Dowództwa Operacyjnego, a rolę tę przejęło Dowództwo Generalne. Możliwe, że to przelało czarę goryczy po stronie dwóch wysokich rangą wojskowych.

Jeżeli to prawda, to jest to coś bardzo niepokojącego. Powstrzymam się od komentowania do czasu rozeznania swoimi kontaktami co się stało i dlaczego. Sytuacja w której 2 z 3 najważniejszych dowódców w SZ RP rzuca kwitami jest bezprecedensowa – skomentował sprawę ekspert od wojskowości Jarosław Wolski.

Dymisja na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi może być też pewnego rodzaju manifestacją polityczną. Chodzi między innymi o brak zgody na mieszanie polityki ze sprawami wojska. Generał Andrzejczak dodatkowo był przeciwny decyzji o przywróceniu przymusowego poboru do wojska.

Wnioski o odwołanie czekają na akceptację prezydenta Andrzeja Dudy.

Kim jest Rajmund Andrzejczak? Życiorys i opinie

Rajmund Andrzejczak to urodzony 29 grudnia 1967 w Świdnicy polski wojskowy, generał Wojska Polskiego, a od 2018 Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu(1991) i Wojskowej Akademii Obrony Republiki Czeskiej w Brnie (2001).

W latach 2003–2005 dowódca 1 batalionu pancernego Ułanów Krechowieckich w Orzyszu. W latach 2008–2009 zastępca dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, następnie dowódca brygady w IV i V zmianie polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.

W latach 2012–2014 dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Jesienią 2014 został zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

11 sierpnia 2016 Prezydent RP Andrzej Duda mianował go na stopień generała dywizji. 29 czerwca 2018 przekazał gen. bryg. Maciejowi Jabłońskiemu dowodzenie dywizją. 29 czerwca 2018 Andrzej Duda mianował go z dniem 3 lipca 2018 na stopień generała broni i na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy z dnia 1 sierpnia 2018 generał broni Rajmund Andrzejczak został wskazany jako osoba przewidziana do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

7 listopada 2019 został mianowany na stopień generała. 25 czerwca 2021 Prezydent RP mianował go na drugą kadencję na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na swoim koncie ma wiele orderów i odznaczeń, w tym Wojskowy Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Gwiazdy Iraku i Afganistanu, a nawet Medal NATO.

Kim jest Tomasz Piotrowski? Generał Wojska Polskiego

Tomasz Piotrowski to polski żołnierz, generał broni i od 2018 Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Tomasz Piotrowski ukończył studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu (1991).

Studiował także na Akademii Obrony Narodowej: wyższe studia dowódczo-sztabowe organizacji i zarządzania dowodzenia wojskami na Wydziale Wojsk Lądowych (1998–2000); podyplomowe studia Bezpieczeństwo Informacyjne (2004); podyplomowe studia operacyjno-strategiczne (2007–2008); podyplomowe studia polityki obronnej (2013–2014).

Dowódca plutonu w 36 pułku zmechanizowanym Legii Akademickiej, Szef sztabu pułku w 16 pułku artylerii czy Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych to tylko kilka stanowisk, które zajmował w czasie kariery wojskowej. Na swoim koncie ma 13 medali i odznaczeń.

wałęsa zdrowie stopa cukrzycowa facebook

Lech Wałęsa trafił do szpitala. Syn prezydenta ujawnił mediom prawdę o tym, co się dzieje

piotr żyła instagram

Stanowcze słowa Piotra Żyły. Stawia sprawę jasno. „Nie interesuje mnie to”