w ,

HAHAHA!HAHAHA!

5 oznak złego stanu płuc. Kiedy należy udać się do pulmonologa?

Płuca to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka, który odpowiada za dostarczenie tlenu do krwi i usuwanie dwutlenku węgla. Te objawy świadczą, że są one w złym stanie.

choroba płuc objawy forum
Fot. materiały partnera

Ze względu na zanieczyszczenia środowiskowe, palenie papierosów, a także infekcje są one narażone na wiele chorób. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki złego stanu płuc i w odpowiednim czasie udać się do pulmonologa.

W artykule przedstawimy pięć najczęstszych objawów, które mogą świadczyć o problemach z płucami i konieczności udania się do specjalisty. Wiedza ta pozwala szybciej reagować, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy.

Czym zajmuje się lekarz pulmonolog?

Pulmonolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem problemów całego układu oddechowego, w tym chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), schorzenia związane z paleniem tytoniu, nowotwory płuc i infekcje.

Ponadto tego rodzaju specjalizacja obejmuje także diagnozowanie i leczenie zaburzeń oddychania, takich jak bezdech senny oraz profilaktykę jamy nosowej, tchawicy, krtani, gardła, oskrzeli.

W czasach po pandemii Covid-19 pulmonolodzy odgrywają szczególnie ważną rolę, ponieważ to właśnie płuca są głównym celem ataku wirusa.

Niepokojące sygnały świadczące o konieczności odwiedzenia pulmonologa

Wczesne objawy choroby płuc są łatwe do przeoczenia, gdyż często nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Dodatkowo ludzie mają tendencję do ich bagatelizowania lub utożsamiania z innymi dolegliwościami.

Znajomość znaków ostrzegawczych może pomóc w podjęciu leczenia, zanim stan będzie poważny. Jeśli masz którykolwiek z poniższych symptomów, nie czekaj i umów się na wizytę u lekarza specjalisty z zakresu dróg oddechowych:

1. Uporczywy kaszel

Kaszel towarzyszy zwykle, występującym w okresie jesienno-zimowym przeziębieniom, grypie, jest także oznaką zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Potrafi utrzymywać się dość długo i utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet sen w nocy.

Uporczywy kaszel niewiadomego pochodzenia może także świadczyć o poważnej chorobie, takiej jak rozedma płuc lub rak. Niezależnie od tego czy ma charakter suchy, mokry i czy towarzyszy mu wydzielina z dróg oddechowych, warto nie bagatelizować symptomów. Przewlekły kaszel należy skonsultować z lekarzem.

Zleci on odpowiednie badania, takie jak spirometria, tomografia komputerowa klatki piersiowej czy badanie wydzieliny, aby ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach potrzebna może być zmiana stylu życia, obejmująca zaprzestanie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stosowanie odpowiedniej diety.

2. Problemy z oddychaniem podczas lekkiej aktywności fizycznej

Jeśli zauważysz, że tracisz oddech łatwiej niż wcześniej lub nawet podczas wykonywania rutynowych czynności, takich jak chodzenie po schodach, może to oznaczać, że masz problem z płucami. Pacjenci często odczuwają po krótkim wysiłku fizycznym duszność, szybsze bicie serca oraz uczucie zmęczenia. Ten objaw wskazuje na wiele chorób płuc, w tym na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), a także na zapalenie płuc.

3. Krew lub śluz pojawiające się podczas kaszlu

Krew lub śluz pojawiający się podczas kaszlu to mechanizm obronny tego organu i wskazuje m.in. na zapalenie płuc, alergię. Niepokojącym sygnałem jest kaszel z krwią, który jest jasnym sygnałem, że stan zdrowia znacznie się pogorszył. Jest charakterystycznym objawem gruźlicy, nowotworu lub zatorowości płucnej.

Plwocina podczas kaszlu wynika z podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych, która może ulec uszkodzeniu w wyniku choroby. Niewielka ilość wydzielin jest prawidłową reakcją organizmu. Jednak, gdy zaobserwujemy u siebie nadmierną i długotrwałą produkcję flegmy, konieczna jest wizyta u pulmonologa.

4. Niewyjaśniona utrata masy ciała

Niewyjaśniony spadek masy ciała może być jednym z objawów chorób płuc. Często powodują one zmiany w metabolizmie organizmu, co może prowadzić do szybkiej utraty kilogramów.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, jak i nowotwór mogą dawać tak mało charakterystyczne symptomy, jak spadek apetytu i nudności.

5. Ból w klatce piersiowej

W płucach nie ma zakończeń nerwowych, więc pacjent nie jest w stanie odczuwać ich bólu. To z kolei oznacza, że trudniej wykryć problemy związane z tym narządem. Dlaczego więc przy infekcjach dróg oddechowych wiele osób mówi o bólu w klatce piersiowej, który nasila się przy głębszym oddechu?

Wynika to obrzęku i stanu zapalnego sąsiednich tkanek oraz kłopotów z opłucną. Warto także zauważyć, że ból w klatce piersiowej może sygnalizować występowanie wielu schorzeń, w tym chorób serca oraz zawału mięśnia sercowego.

W przypadku, gdy jest spowodowany chorobami dróg oddechowych, charakterystycznym objawem jest nasilenie się bólu podczas kaszlu, głębokich wdechów lub śmiechu. Długotrwałe dolegliwości powinny być traktowane jako poważne schorzenie, wymagające odpowiedniej diagnozy.

Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.


Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznej, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z nieprawidłowego wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

czy sa grzyby w lasach 2023

Policja apeluje do osób spacerujących po lasach. Te rady warto sobie wziąć do serca

krzysztof sobolewski dymisja pis

Jest dymisja we władzach PiS! Bliski współpracownik Kaczyńskiego opuszcza pokład