w ,

Hanna Gucwińska nie żyje. Wraz z mężem prowadziła program „Z kamerą wśród zwierząt”

W wieku 91 lat zmarła Hanna Gucwińska, była dyrektor ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Wraz z mężem przez niemal 30 lat prowadziła program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt”.

Fot. Freepik

W wieku 91 lat zmarła Hanna Gucwińska, która wraz z mężem przez około 30 lat prowadziła program „Z kamerą wśród zwierząt”. O jej odejściu poinformował w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Hanna Gucwińska nie żyje. Miała 91 lat

Zmarła Hanna Gucwińska – wieloletnia legendarna dyrektorka zoo we Wrocławiu razem z mężem Antonim Gucwińskim (zmarłym w 2021 roku). Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadziła, uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam jej ogromnie brakować – napisał na X (dawniej Twitter) prezydent Wrocławia.

Hanna Gucwińska rozpoczęła pracę we wrocławskim ZOO pod koniec lat 60-tych. Opiekowała się tym miejscem wraz z małżonkiem Gustawem (zmarł w 2021 roku), z którym współtworzyła niezwykle popularny program telewizyjny pt. „Z kamerą wśród zwierząt„. Powstało aż 700 odcinków, a ostatni wyemitowano w 2002 roku.

Gucwińska próbowała swoich sił również w polityce. W 2001 roku udało jej się uzyskać mandat posła startując z list SLD-UP, a w 2005 roku startowała z list PSL i nie uzyskała mandatu. Małżeństwo było ze sobą ponad 60 lat, a po śmierci Gustawa Hanna Gucwińska mocno podupadła na zdrowiu.

Hanna Gucwińska. Mąż, wiek, dzieci

Urodziła się w Warszawie przy ul. Ciepłej 13. Jej rodzicami byli Stefania z domu Nizner oraz policjant Piotr Jurczak, ofiara zbrodni katyńskiej. Dzieciństwo spędziła w Gorlicach, ukończyła tam I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera.

Z wykształcenia zootechnik. Studia inżynierskie ukończyła na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Magisterium uzyskała w 1962 na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

W 1962 wyszła za mąż za Antoniego Gucwińskiego (1932–2021). Wraz z mężem pracowali w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu, przez wiele lat pełniąc funkcje dyrektorskie (pracę w tej placówce podjęła w 1957).

W 1977 została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 1983 Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1998 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 otrzymała Order Uśmiechu. Nie miała dzieci, a całą miłość dali zarówno sobie, jak i zwierzętom.

ile owsiak zarabia na wosp zarobki owsiaka

Jurek Owsiak ujawnił, ile zarabia szefując WOŚP. Ta kwota robi wrażenie

posiedzenie sejmu na zywo

[OGLĄDAJ NA ŻYWO] Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji – transmisja