w

Rząd zawiedziony 500 plus? Liczba urodzin nie rośnie i będzie spadać

Do tej pory przekonywano nas, że program zwiększy liczbę urodzeń dzieci. Niestety nie jest tak różowo…

500 plus

Transfery socjalne w postaci 500 plus na każde dziecko może i zmieniły materialną sytuację rodzin, ale nie spowodowały wzrostu liczby narodzin. Nadziei nie daje nawet wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd szczerze o 500 plus

Od momentu wprowadzenia programu, ówczesna premier Beata Szydło twierdziła wielokrotnie, że taki program znacząco poprawi dzietność. Eksperci od demografii byli już wtedy innego zdania i jak widać wiele się nie pomylili.

Warto zaznaczyć, że Rodzina 500 plus był programem tylko i wyłącznie zachwalanym. Aż do teraz, bowiem jeszcze nikt z otoczenia Mateusza Morawieckiego tak otwarcie i szczerze nie wypowiedział się w tej sprawie w sposób tak negatywny. Barbara Socha, wiceszefowa resortu rodziny mówi otwarcie, że narodziny ani nie wzrosły, ani już nie wzrosną, a najprawdopodobniej jeszcze spadną.

Rząd nie upatruje jednak w całym programie Rodzina 500 plus porażki. Winą jest demografia i ciągła niechęć do posiadania dzieci albo też brak możliwości (np. z powodów zdrowotnych).

Demografia – największe wyzwanie

Cała sytuacja potwierdza od dawna powtarzanie opinie ekspertów. Mimo, że na program 500 plus przeznacza się gigantyczną kwotę – 42 mld zł, nie zdołał on w żadnym stopniu poprawić sytuacji demograficznej w Polsce. Zostaliśmy więc z wyjątkowo drogim projektem, który zamiast działać prodemograficznie, stał się jedynie dodatkiem socjalnym. Jest to wobec tego pewnego rodzaju porażka rządu.

Co dobrego można jednak powiedzieć o 500 plus? Sztandarowy i jeden z najważniejszych projektów rządu Zjednoczonej Prawicy bez wątpienia poprawił sytuację rodzin w Polsce. Jednak zamierzone efekty są dalekie od oczekiwań.

Twarde dane

Pod koniec 2019 r. między urodzeniami a zgonami mieliśmy do czynienia z największą od drugiej wojny światowej luką. W październiku 33 tys. dzieci urodzonych zastąpiło 34,5 tys. osób zmarłych. Całkowita liczba urodzeń za ostatni rok wyniosła najmniej od 3 lat, czyli 376 tys. Podsumowując – w ostatnim roku o 34 tys. więcej osób pożegnało się z tym światem, niż go powitało.

Od momentu wprowadzenia programu w życie aż do listopada 2019 r. na program wydano łącznie prawie 91 mld zł. Wskaźnik dzietności poszedł jednak lekko w górę. W 2015 r. współczynnik ten wynosił 1,289. 3 lata później był równy 1,435.

Źródło: businessinsider.com.pl

arbeit macht frei auschwitz brama

Piękna pokazówka prezydenta Litwy. Wybrał Polskę zamiast Izraela

zbigniew boniek

Zbigniew Boniek idzie na wojnę! Stawką przyszłość polskiej piłki