w

Wspaniała wiadomość! Polska spółka przejęła niemieckiego giganta

Kilka lat temu polski rząd brał pod uwagę prywatyzację tej spółki, a teraz to ona przejmuje innych. Historyczna transakcja stała się faktem.

samolot wieżowce

Polska Grupa Lotnicza, do której należą Polskie Linie Lotnicze LOT, ogłosiła przejęcie niemieckich linii lotniczych Condor Airlines. To niebywały sukces państwowej spółki.

W komunikacie możemy przeczytać, iż oferta przejęcia Condora przedstawiona przez PGL została uznana za najkorzystniejszą dla spółki, jej pracowników, partnerów, dostawców i klientów. Transakcja ma się zakończyć do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej. Inwestycja PGL pozwoli Condorowi w pełni i w terminie spłacić zobowiązania względem niemieckiego banku rozwoju KfW.

Przejęcie Condora doskonale wpisuje się w strategię PGL. Transakcja ta zabezpiecza również przyszłość Condora i gwarantuje stabilność i nowe perspektywy rozwoju pracownikom, klientom i partnerom biznesowym tej linii. Chcemy rozwijać ikoniczną markę Condora w Niemczech i wprowadzić ją także na nowe rynki w Europie. Serdecznie witamy wszystkich pracowników Condora w rodzinie PGL i zapraszamy ich do wspólnego tworzenia jednej z największych grup lotniczych w Europie – powiedział Rafał Milczarski, prezes zarządu PGL.

Kolejna firma pod skrzydłami PGL

Condor Airlines druga zagraniczna firma, która znajdzie się pod władaniem Polaków. W 2016 roku LOT kupił bowiem udziały w estońskiej Nordice. A jeszcze kilka lat temu poważnie rozważano prywatyzację największych polskich linii lotniczych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nawet ustawę umożliwiającą sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT, do której jednak nie doszło.

Co oznacza przejęcie Condor Airlines?

LOT i Condor będą wspólnie tworzyć jedną z wiodących europejskich grup lotniczych, przewożącą łącznie około 20 mln pasażerów rocznie. Niemieckie linie lotnicze będą nadal działać pod obecnym kierownictwem. Obie strony będą korzystać z poszerzonej siatki połączeń i synergii operacyjnych między obiema liniami lotniczymi. To z pewnością bardzo ważny element umowy. Condor ma wiele atrakcyjnych slotów na najbardziej zatłoczonych lotniskach, na których ciężko uruchomić jest nowe połączenia.

Condor Airlines – co to za linie lotnicze?

Niemiecki przewoźnik to jedne z największych na świecie czarterowych linii lotniczych. Należały do upadłego we wrześniu 2019 roku biura turystycznego Thomas Cook. Condor lata do najpiękniejszych wakacyjnych miejsc na świecie od 1956 roku. Każdego roku około 9,4 mln pasażerów lata na pokładach Condora z ośmiu niemieckich lotnisk do około 90 miejsc w Europie, Afryce i Ameryce.

W roku obrotowym 2018/19 Condor Flugdienst GmbH zanotował około 57 mln euro zysku operacyjnego. Przychody natomiast opiewają na około 1,7 mld euro. Condor dysponuje flotą ponad 50 samolotów utrzymywanych zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa we Frankfurcie i Düsseldorfie. Condor od wielu lat jest najpopularniejszą wakacyjną linią lotniczą w Niemczech. Potwierdziła to ankieta przeprowadzona na zlecenie kanału informacyjnego n-tv.

Polska Grupa Lotnicza – co to za podmiot?

Polska Grupa Lotnicza to największe przedsiębiorstwo lotnicze w Polsce. Kapitał zakładowy spółki wynosi 2,5 miliarda złotych. Zadaniem PGL jest konsolidacja sektora lotniczego w Polsce. Spółka zarządza PLL LOT, ale także LOT Aircraft Maintenance Services (obsługa techniczna samolotów), LS Airport Services (obsługa naziemna samolotów na Lotnisku Chopina) oraz LS Technics (obsługa liniowa i bazowa oraz szkolenia). Prezesem spółki jest Rafał Milczarski, prezes LOT-u. Grupa PGL osiągnęła w 2019 roku przychody na poziomie 1,9 mld euro.

Polskie Linie Lotnicze „LOT”

Jedna z najstarszych i najszybciej rosnących przewoźników w Europie, z dwoma dynamicznie rozwijającymi się hubami w Warszawie i Budapeszcie. LOT ma swojej ofercie ponad 120 połączeń, w tym 18 połączeń dalekodystansowych z Ameryką Północną i Azją. W 2019 roku LOT przewiózł ponad 10 mln pasażerów, ponad dwa razy więcej niż 4 lata wcześniej. LOT dysponuje flotą 80 samolotów, w tym 15 Boeingów 787 Dreamliner.

Niedziele handlowe W 2020

Niedziele handlowe w 2020? Przed nami niepokojące zmiany

awantura w biedronce

HIT internetu! Mamy nagranie z zadymy w Biedronce