w

Polacy chcą przejąć niemieckiego giganta. Szykuje się zacięta walka

Jeszcze kilka lat temu Polacy mogli stracić kontrolę nad tą spółką. Teraz to ona szykuje się do historycznej transakcji.

samolot

Polska Grupa Lotnicza, do której należą Polskie Linie Lotnicze LOT, chce przejąć niemieckie linie lotnicze Condor Airlines – możemy przeczytać w serwisie money.pl. Transakcję mają sfinansować PKO Bank Polski, Bank Pekao i PZU.

Wartość transakcji nie jest znana, ale według informacji money.pl w pierwszym etapie może sięgnąć milarda złotych. Co za kwota! Termin składania ofert upływa 17 stycznia.

Polskie konsorcjum z pewnością nie jest jednak jedynym podmiotem zainteresowanym zakupem Condor Airlines. Już wcześniej media informowały o innych chętnych na zakup, w tym amerykańskim funduszu inwestycyjnym. Do walki podobno stanie także Lufthansa.

Nie ma co się temu dziwić. Niemiecki rynek lotniczy jest bardzo atrakcyjny i daje wielkie możliwości rozwoju. Nie można zapomnieć także o atrakcyjnych slotach na najbardziej zatłoczonych lotniskach, na których ciężko uruchomić jest nowe połączenia.

W przypadku przejęcia byłaby to druga zagraniczna firma, która znajdzie się pod władaniem Polaków. W 2016 roku LOT kupił bowiem udziały w estońskiej Nordice. A jeszcze kilka lat temu poważnie rozważano prywatyzację największych polskich linii lotniczych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nawet ustawę umożliwiającą sprzedaż większościowego pakietu akcji PLL LOT.

Condor Airlines – co to za linie lotnicze?

Condor to jedne z największych na świecie czarterowych linii lotniczych. Należały do upadłego we wrześniu 2019 roku biura turystycznego Thomas Cook. Posiadają 35 samolotów Airbusa i Boeinga. Loty odbywają się na wszystkie kontynenty poza Australią, a roczną liczbę pasażerów szacuje się na 7 milionów. Najważniejsze jest jednak co innego – Condor ma 380 mln euro pożyczki pomostowej od rządu federalnego Niemiec i władz kraju związkowego Hesja.

Polska Grupa Lotnicza – co to za podmiot?

Polska Grupa Lotnicza to największe przedsiębiorstwo lotnicze w Polsce. Kapitał zakładowy spółki wynosi 2,5 miliarda złotych. Zadaniem PGL jest konsolidacja sektora lotniczego w Polsce

Spółka zarządza PLL LOT, ale także LOT Aircraft Maintenance Services (obsługa techniczna samolotów), LS Airport Services (obsługa naziemna samolotów na Lotnisku Chopina) oraz LS Technics (obsługa liniowa i bazowa oraz szkolenia). Prezesem spółki jest Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

andrzej duda

Andrzej Duda nie wytrzymał. Z ust prezydenta danwo nie padły tak ostre słowa

elektrownia węglowa

Niemcy uruchamiają kolejną elektrownię węglową. Media milczą