w

Ogromna kara dla polskiego banku. Klienci mogą składać reklamacje

To nie pierwsza tego typu sprawa. Bank zapisywał w umowach niedozwolone klauzule, za co został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

banknoty polski złoty getin noble bank

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Getin Noble Bank blisko 13,5 mln zł (dokładnie 13 417 225 zł) kary finansowej.

Urząd uznał, że bank stosuje klauzule niedozwolone we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania.

Czego dokładnie dotyczy kara?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule, które Getin Noble Bank (GNB) stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania.

POLECAMY:
Polacy coraz bliżej przejęcia wielkiego banku. Odpadł jeden konkurent

Zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat.

GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął „kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters”. To nieprecyzyjne sformułowanie. Z wyjaśnień uzyskanych od GNB podczas postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu.

W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów – stwierdził Marek Niechciał, prezes UOKiK.

POLECAMY:
Francuzi prześladują Polaków? Wzmożone kontrole i absurdalne zarzuty

W jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne. Czyli np. w przypadku, gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.

Kara finansowa dla Getin Noble Bank to nie wszystko

Oprócz kary UOKiK nałożył na Getin Noble Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Z pisma dowiedzą się, że klauzule niedozwolone nie wiążą stron. Należy je więc traktować tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy.

Konsumenci mogą złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK. Przy dochodzeniu roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

To nie pierwsza taka decyzja

Rok temu UOKiK wydał podobną decyzję wobec Deutsche Bank Polska. Za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków. To: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH oraz Pekao SA.

Paczka w weekend

Rewolucyjna zmiana u znanego kuriera. Klienci będą zachwyceni

tani prąd gniazdko

Ważna informacja. Tani prąd tylko dla wybranych. Jest decyzja rządu