w

Polacy muszą złożyć ważny wniosek. Inaczej mogą zostać deportowani

Brexit już za chwilę. Licząca blisko milion osób Polonia w Wielkiej Brytanii, aby pozostać na wyspach po 2020 r., musi zrobić jedną rzecz.

ulica londyn polonia w wielkiej brytanii
Fot. Stock

Choć już za kilkanaście godzin będziemy świadkami brexitu, nie oznacza to jeszcze trzęsienia ziemi dla przepływu osób między kontynentem a wyspami – można przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Polonia w Wielkiej Brytanii powinna się jednak spieszyć ze złożeniem jednego ważnego wniosku.

1 lutego zacznie się bowiem 11-miesięczny okres przejściowy.

Warunkiem pozostania na wyspach po tym okresie jest uzyskanie statusu osoby osiedlonej. Według danych brytyjskiego Home Office za grudzień 2019 r. do tej pory wniosek o nadanie takiego statusu złożyło pół miliona Polaków.

Dziennik wskazuje, że to najwięcej spośród wszystkich unijnych narodowości. To jednak wynika głównie z faktu, iż polska mniejszość jest największa. Oficjalnie liczy 905 tysięcy osób.

Co wynika z tych danych?

900-500=400, a więc jeszcze tyle tysięcy osób nie złożyło odpowiednich dokumentów do Home Office. Na razie sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna – wnioski można bowiem składać do końca czerwca 2021 r., a więc nawet już po zamknięciu granic.

Jak uzyskać status osoby osiedlonej?

Takowy jest przyznawany, jeśli mieszkaniec udowodni, że przebywa w Wielkiej Brytanii od co najmniej pięciu lat. Potwierdzić to może tak naprawdę cokolwiek – np. umowa najmu mieszkania czy rachunek za prąd.

Ci, którzy w momencie zamknięcia granic nie będą jeszcze mieli 5-letniego stażu, najpewniej otrzymają status tymczasowy.

Co stanie się z osobami, które nie będą miały statusu osoby osiedlonej w 2021 r.?

Szef Home Office Brandon Lewis w październiku 2019 r. zasugerował, że będzie ich czekać deportacja. Słowa te oburzyły jednak unijnych dyplomatów.

Minister ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Stephen Barclay, w rozmowie z eurodeputowanym Guyem Verhofstadtem zapewnił jednak, że nie będzie mowy o automatycznej deportacji.

Jak wskazaliśmy wyżej, wnioski będzie można składać do końca czerwca 2021 r. Póki co nie wiadomo jednak, co dokładnie stanie się z osobami, które nie będą potrafiły uzasadnić swojego pobytu na wyspach.

Ilu obywateli UE mieszka w Wielkiej Brytanii?

Chociaż nie ma oficjalnych danych to szacuje się, że jest ich ok. 3,5 mln. Według „DGP” wnioski do tej pory złożyło niecałe 80% z nich.

Polonia w Wielkiej Brytanii

W 2018 roku brytyjski urząd statystyczny (odpowiednik polskiego GUS) oszacował liczbę Polonii mieszkającej na terenie Wielkiej Brytanii na 905 000 osób. Zdecydowana większość, bowiem blisko 92%, to osoby urodzone w Polsce.

Polacy to druga pod względem liczebności grupa imigrantów w Wielkiej Brytanii, zaraz po Hindusach, a język polski to drugi co do popularności język w Anglii i trzeci w Wielkiej Brytanii (po angielskim i walijskim).

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

mateusz borek

Mateusz Borek odchodzi z Polsatu? Niecodzienna aktywność dziennikarza

sondaż

Ogromny spadek poparcia dla PiS! Sondaż nie pozostawia złudzeń