w

OMGOMG

Ogromny szpital w dziesięć dni? NIESAMOWITY film podbija Internet

Chińczycy po raz kolejny pokazali, że potrafią się zmobilizować. Zbudowali szpital na 1000 łóżek w dziesięć dni. Mamy niesamowite nagranie z tej inwestycji.

szpital wuhan budowa
Fot. YouTube/The Telegraph

Ile czasu może zająć zbudowanie dużego szpitala na 1000 łóżek? Chińczycy zrobili to w dziesięć dni. Pośpiech był oczywiście związany z epidemią koronawirusa.

Jeden z dwóch

Zbudowany już szpital to pierwsza z dwóch inwestycji realizowanych w pośpiechu. Budowa rozpoczęła się 23 stycznia i pierwotnie planowano zakończyć ją po sześciu dniach. Czyli w czasie w jakim ekipa Katarzyny Dowbor remontuje domy albo mieszkania w ramach programu Polsatu „Nasz nowy dom”. Budowę zakończono jednak w dziesięć dni, co i tak jest niewiarygodnym wynikiem. W inwestycję zaangażowanych było oczywiście kilka tysięcy osób i kilkaset maszyn.

POLECAMY:
Koronawirus. Krematoria w Wuhan nie nadążają palić ciał ofiar

Dzień po zakończeniu budowy do nowej placówki przybyło 1400 lekarzy wojskowych. To się nazywa organizacja pracy, za którą Chińczycy są wielokrotnie chwaleni. To właśnie w Państwie Środka w ekspresowym tempie powstają drapacze chmur, a zachodni inżynierowie często nie są w stanie nawet tego zrozumieć.

Zbudowany już szpital to pierwsza z dwóch tego typu inwestycji. Drugi zbudowano chwilę później i mieści się w nim 1500 łóżek

Jak to w ogóle możliwe?

Obydwie placówki zostały oczywiście zbudowane głównie z prefabrykatów i jak największej części gotowych elementów. Priorytetem był tutaj przede wszystkim czas. Prowizoryczna budowla ma spełnić przecież kilka podstawowych celów. Poza leczeniem są nimi bezpieczeństwo i ochrona jak największej ilości mieszkańców przed koronawirusem.

Obie budowle opierały się na sprawdzonej już konstrukcji budowanego na szybko szpitala w Pekinie podczas epidemii SARS w 2003 roku.

Autorytarny kraj, jakim przecież są Chiny, polega na odgórnym podejściu do mobilizacji. W takiej sytuacji Chińczycy bardzo łatwo mogą przeskoczyć biurokratyczne problemy czy ograniczenia finansowe i są w stanie zmobilizować wszystkie zasoby, jakie posiadają.

Zresztą, zobaczcie sami.

Koronawirus z Wuhan

Koronawirus pochłonął już 813 istnień ludzkich (811 w Chinach). Na całym świecie potwierdzono już 37 580 przypadków zarażenia, z których 37 198 miało miejsce w Chinach.

źródło: BBC

Zobacz także:

urlop rodzicielski finlandia ojciec

Niebywałe. TAKI SAM urlop rodzicielski dla matki i ojca? Jest projekt

lech wałęsa kaczyński

Lech Wałęsa „odleciał”? Dziwne zapowiedzi byłego prezydenta