w ,

Gorąco wokół „trzynastej emerytury”. Świadczenie nie trafi do każdego

Emeryci z utęsknieniem czekają na ten dodatkowy zastrzyk gotówki. Świadczenie zwane „trzynastką” lub „Jarkowym” zostanie wypłacone w kwietniu bez względu na blokadę Senatu.

trzynasta emerytura

Trzynasta emerytura to z pewnością coś, na co emeryci z utęsknieniem. Świadczenie zwane „trzynastką” lub „Jarkowym” zostanie wypłacone w kwietniu bez względu na blokadę Senatu, ale nie trafi ono do każdego.

Trzynasta emerytura nie dla każdego

Dodatkowe pieniądze mają trafić do portfeli niemalże 10 mln osób. Niestety, prawdopodobnie część seniorów ich nie zobaczy. Prawa do tzw. „Jarkowego” pozbawionych będzie w tym roku prawie 200 tys. świadczeniobiorców.

Wsparcie otrzymają tylko te osoby, które mają przyznane świadczenie emerytalne maksymalnie w dniu 31 marca. Osoby, które przejdą zatem po tej dacie na zasłużoną emeryturę, z pewnością będą musiały obejść się smakiem.

Wiek emerytalny osiąga każdego roku nawet ćwierć miliona obywateli. W tym roku większość z nich decyzję o przyznaniu świadczenia otrzyma po pierwszym kwartale 2020 r. To właśnie ta grupa seniorów nie otrzyma w tym roku „trzynastki„.

Prawdopodobnie jest jednak szansa, by się załapać. Wnioskując z medialnych doniesień, wniosek o emeryturę należy w takim wypadku złożyć miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Trzynasta emerytura w tym roku będzie kosztować budżet państwa ok. 11,75 mld zł, a w roku 2021 – ok. 22,7 mld zł. Pierwsze świadczenia tego typu, które były jednym z ważniejszych punktów programu Prawa i Sprawiedliwości, wypłacono w 2019 r.

Rząd chce pomóc jednak jeszcze bardziej, dlatego trwają również rządowe prace nad czternastą emeryturą, która ma trafiać do portfeli seniorów od 2021 r. Z pewnością będzie to miało pozytywny wpływ na portfele seniorów.

Senat nie zgodził się na wsparcie emerytów

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości zapewniła, że poprawki Senatu nie zostaną przez Sejm na 100% odrzucone, a wypłata środków nie jest zagrożona. Ponieważ czas nagli, posłowie – jak tylko przegłosują ustawę dot. „trzynastki”, przekażą ją pilnie na biuro prezydenta Andrzeja Dudy.

Pragnę zapewnić 10 mln emerytów i rencistów, że te pieniądze będą wypłacone zgodnie z naszymi obietnicami – powiedziała Anita Czerwińska (PiS) podczas spotkania z mediami. Jej zdaniem Senat od wyborów parlamentarnych zmienił się w głównego hamulcowego wszystkich prospołecznych inicjatyw rządu.

W tym roku „trzynastka” również zbiegnie się z coroczną waloryzacją emerytur i rent. Ma ona wynieść zgodnie z prognozami rządu 3,24 proc. Ostateczna informacja na ten temat zostanie jednak przekazana mediom dopiero jutro, tj. 11.02.2020.

Źródło: Onet, GS24

lech wałęsa kaczyński

Lech Wałęsa „odleciał”? Dziwne zapowiedzi byłego prezydenta

mity na temat miodu

Codzienne jedzenie miodu. Zobaczcie w czym pomaga [8 ZALET]