w

Płatności kartą zbliżeniowo. Ogromna zmiana jeszcze w tym roku

Dwaj najwięksi gracze na rynku kart płatniczych – Visa i Mastercard – jeszcze w tym roku wdrożą dużą zmianę, jeśli chodzi o płatności kartą.

Bankier.pl informuje o zmianach w płatnościach zbliżeniowych kartą. Już od lipca tego roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące limitu jednorazowej płatności kartą bez podawania PIN-u.

Płatności kartą bez podawania PIN-u

Płatności bez PIN-u zostały wprowadzone jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku. Można więc uznać, że obecny limit 50 zł na transakcję zbliżeniową jest już wiekowy. Na przestrzeni tych lat zmieniła się bowiem siła nabywcza pieniądza.

Zmiana w płatnościach zbliżeniowych zapowiadana była już trzy lata temu, jednak musiało upłynąć sporo czasu od słów do czynow. W tym okresie zgody na zwiększenie limitu otrzymały od Narodowego Banku Polskiego zarówno Visa, jak i Mastercard.

Jak informuje bankier.pl, następnie trwały rozmowy pomiędzy instytucjami w celu wypracowania najlepszego sposobu wdrożenia. Zmiana w płatnościach zbliżeniowych będzie stopniowo wprowadzana w życie przez banki oraz dostarczycieli terminali płatniczych.

Kiedy dojdzie do zmiany?

Do zmiany będzie dochodziło od lipca 2020 r. Użytkownicy kart Visa oraz Mastercard będą mogli wtedy zapłacić już do 100 złotych bez podawania PIN-u. Nadal będziemy mogli zostać poproszeni o wpisanie PIN-u, jeśli kwota operacji w danym dniu przekroczy 150 euro albo przy szóstej z rzędu transakcji.

Terminu wprowadzenia zmiany nie można określić jednym dniem, ponieważ do nowych możliwości Visy i Mastercarda będą musiały dostosować się banki oraz agenci rozliczeniowi. Wydaje się jednak, że cała zmiana dokona się do końca roku.

Problemy z płatnościami zbliżeniowymi

Jak zwykle, z zaletami nowych rozwiązań wiążą się także problemy. Głównym jest oczywiście kwestia kradzieży albo przywłaszczenia karty. Dotąd karta nie będąca w rękach właściciela pozwalała na zrobienie transakcji do 50 złotych, teraz ta kwota się podwoi. W skrajnych przypadkach przy wielu transakcjach, może to więc oznaczać dwukrotnie większe straty okradzionego.

Innym problemem są cały czas kwestie techniczne urządzeń. W wielu przypadkach po próbie płatności zbliżeniowej transakcja zostaje odrzucona bez widocznego komunikatu. Z pewnością niejednokrotnie powoduje to konsternację właściciela karty, albo i strach że jego konto zostało okradzione. Zazwyczaj oznacza to jednak tylko konieczność wykonania transakcji z użyciem PIN-u, o czym jednak niewielu użytkowników wie, a banki nie informują o takich możliwościach.

Ile kart jest w Polsce?

Według danych NBP, na koniec III kwartału 2019 r. na polskim rynku znajdowało się na 42,1 mln kart płatniczych. Podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe (80,5%). Łączna liczba kart debetowych wyniosła 33,9 mln. Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce
są karty kredytowe (13,8%), których łączna liczba wyniosła w Polsce 5,82 mln szt.

Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec września 2019 r. w Polsce było ich 36,2 mln szt. Na koniec III kwartału 2019 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął poziom 86%.

źródło: bankier.pl, NBP

Zobacz także:

ibris Andrzej Duda Kidawa Błońska Morawiecki Biedroń Kosiniak

Andrzej Duda się umacnia. Nowy ranking zaufania IBRiS dla Onetu [WYNIKI]

degeneratka zagłodzony pies lusia

Degeneratka zagłodziła psa na śmierć. Nie popisała się też policja