w

Przedstawiamy media regionalne – Polskie Radio Gdańsk

Polskie Radio Gdańsk jest pierwszym radiem, który opisujemy w ramach nowego cyklu – “Przedstawiamy media regionalne”.

polskie radio gdańsk

W naszym nowym cyklu, w którym przedstawiać będziemy regionalne media informacyjne czas na Polskie Radio Gdańsk.

Polskie Radio Gdańsk

Radio Gdańsk prowadzi nieprzerwaną emisję przez całą dobę. Zostało założone w 1945 roku, co oznacza że w 2020 roku obchodzi 75-lecie istnienia. Można je odbierać w całym województwie pomorskim, a także w części województwa warmińsko-mazurskiego.

Prezesem radia od września 2019 r. jest Adam Chmielecki.

Publiczna stacja jest czwartym najczęściej słuchanym radiem w Trójmieście. Wynika tak z danych Radio Track Kantar Polska, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl. Opierają się one na badaniach przeprowadzonych w okresie od lipca do grudnia 2019 roku. Średni dobowy udział słuchania Polskiego Radia Gdańsk wyniósł w tym okresie 6,3%. Wyprzedziły je tylko RMF FM, Radio ZET oraz Antyradio.

POLECAMY:
Ideał dziennikarki? Tę Włoszkę kochają fani sportu na całym świecie

Co ciekawe, Radio Gdańsk jest także najbardziej opiniotwórczą regionalną stacją radiową w Polsce. To z kolei wynika z z raportu dot. najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce w 2019 roku, który przygotował Instytut Monitorowania Mediów. Gdański nadawca był w tym okresie cytowany aż 1 159 razy. W ogólnym rankingu mediów regionalnych PRG zajęło drugie miejsce i zostało wyprzedzone tylko przez „Głos Wielkopolski”.

Polskie Radio Gdańsk ma swoją siedzibę przy Grunwaldzkiej 18 w Gdańsku, ale posiada także wielu regionalnych korespondentów, m.in. w Słupsku, Elblągu czy Starogardzie Gdańskim.

Ramówka Polskiego Radia Gdańsk

Codziennie od 6:00 do 24:00 o pełnej godzinie w radiu nadawany jest serwis informacyjny. Co więcej w dni powszednie ma on także miejsce pomiędzy pełnymi godzinami.

POLECAMY:
Policja przerwie nam słuchanie radia? To będzie możliwe już wkrótce

Radio stawia także na wiadomości z regionu. Można je usłyszeć codziennie o 14:30 od poniedziałku do piątku, jednak w każdy z tych dni wyróżniony jest inny z region. W poniedziałek to Kaszuby północne, wtorek Kociewie, środa okolice Słupska, czwartek Żuławy, Elbląg i Powiśle, a piątek Kaszuby południowe.

W dni powszednie o 17:55 w radiu emitowany jest także 5-minutowy serwis w języku kaszubskim – Kleka.

Pełną ramówkę stacji można znaleźć tutaj – Ramówka Radia Gdańsk od 2 stycznia 2020 r. 

Radio Gdańsk. Studia nagraniowe

Polskie Radio Gdańsk posiada także trzy studia nagraniowe oraz wóz dźwiękowy, czyli studio nagraniowe na kołach. Najmniejsze z nich ma 20m2 i pozwala tylko na obróbkę dźwięku, ale większe są już zdecydowanie bardziej funkcjonalne.

60-metrowe studio kameralne S-4 Studio Kameralne jest przeznaczone do produkcji nagrań muzycznych, nagrywania wokali i instrumentów solowych, a także słuchowisk czy reportaży.

POLECAMY:
Ogromne zmiany w DVB-T. Będzie trzeba kupić nowy telewizor?

Największe jest 118-metrowe studio koncertowe im. Janusza Hajduna. Jak sama nazwa wskazuje służy do nagrywania koncertów na żywo (akustycznych i elektrycznych), a także innego rodzaju produkcji. Poza w/w wymienionymi można wskazać produkcje telewizyjne.

Ze gościny Radia Gdańsk korzystali m.in. Myslovitz, Kortez, Czesław Mozil, Kazik Staszewski i wielu innych. Największą gwiazdą, która w nich gościła, pozostaje jednak Shakira. Znana na całym świecie piosenkarka nagrywała tam płytę w czerwcu 2012 r. Miało to oczywiście związek z Euro 2012 i faktem, że w niedalekim Gniewinie stacjonowała reprezentacja Hiszpanii z jej mężem Gerardem Pique.

Serwis internetowy Radia Gdańsk

Internetowy serwis informacyjny znajduje się pod adresem radiogdansk.pl. Według SimilarWeb (globalnej platformy mierzącej ruch na stronach internetowych) miesięcznie odwiedza go ponad 400 tysięcy unikalnych użytkowników.

POLECAMY:
TVP szykuje zupełnie nowy kanał. Widzowie mogą być zachwyceni

Platforma przekazuje też inne ciekawe informacje. Okazuje się, ze 55% ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych – to stosunkowo mało. Przeciętny użytkownik spędza na stronie nieco ponad minutę i często odwiedza więcej niż jedną stronę. Wskaźnik stron do wizyt wynosi bowiem 1,78.

Najwięcej ruchu na stronie pochodzi z mediów społecznościowych – blisko 45%, z czego aż 97% stanowi Facebook. 27% zapewnia wyszukiwanie organiczne, tyle samo użytkowników wchodzi także bezpośrednio na stronę.

źródło: radiogdansk, similarweb

Zobacz także:

niska jakość maseczek z chin

Chińczycy przysyłają do Europy SZAJS. Holandia wycofała maseczki

szumowski

Łukasz Szumowski: „Przed nami bardzo gwałtowny wzrost zachorowań”