w ,

Fatalne wieści dla trzymających pieniądze w banku

Z informacji płynących z gospodarki nie wynika aktualnie nic dobrego. Polskę czeka też być może trzykrotne cięcie stóp procentowych, co spowoduje, że najmocniej oberwą osoby mające większe kwoty w bankach.

lokaty niskie oprocentowanie stopy procentowe

Z informacji płynących z gospodarki nie wynika aktualnie nic dobrego. Polskę czeka też być może trzykrotne cięcie stóp procentowych, co spowoduje, że najmocniej oberwą osoby mające większe kwoty w bankach.

Stopy procentowe mocno w dół

W tej sytuacji będą oczywiście tacy, którzy się ucieszą. To kredytobiorcy, dla których zmiany wysokości stóp procentowych dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej mogą dać oszczędność rzędu nawet 190 złotych miesięcznie.

Najgorsze perspektywy rysują się jednak dla osób oszczędzających, czyli wszystkich, którzy mają w bankach lokaty i konta oszczędnościowe. Rośnie bowiem ryzyko, że pojawią się dodatkowe koszty trzymania pieniędzy w bankach. Nie wiadomo jednak, czy dla wszystkich, czy tylko wybranych klientów.

Jeśli zatem dalej obcinane będą stopy procentowe w Polsce, to lada chwila przeciętne oprocentowanie bankowej lokaty spadnie poniżej symbolicznego poziomu 0,5 proc. (po odjęciu podatku Belki). Zatem od kolejnych decyzji RPP zależy to, jak wysokie raty za wzięte pożyczki będą płaciły miliony Polaków.

Możliwe cięcie stóp procentowych w ciągu 2 miesięcy

Jeszcze w kwietniu, a najpóźniej w maju będzie miało miejsce kolejne cięcie kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych. Efektem tego będzie, że wysokość podstawowej stopy procentowej obcięta będzie aż o połowę.

Jednak zgodnie z zapowiedziami ekonomistów już w wakacje możemy spodziewać się kolejnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o cięciu stóp. Możliwe też, że nastąpi trzecie cięcie na przełomie lat 2020/21. Jaki będzie tego efekt? Podstawowa stopa procentowa może wynosić zaledwie 0,25 – 0,5 proc. Najbardziej uradowane mogą być w tej sytuacji osoby, które planują wziąć kredyt na mieszkanie.

W dół odsetki, w dół oprocentowanie lokat

W przypadku odsetek za kredyt hipoteczny przeciętnie rata spadnie o 70-80 złotych miesięcznie już po marcowym cięciu stóp. Kolejne obniżki mogą dać do 200 zł oszczędności na kredycie miesięcznie. Choć oszczędności dla osób zadłużonych w rodzimej walucie brzmią na pierwszy rzut oka dobrze, to po drugiej stronie znajdują się posiadacze gotówki trzymającej ją na lokatach.

Te osoby od dawna już niewiele na nich zarabiają z powodu wysokiej inflacji. Na tym jednak nie koniec złych wieści. Już teraz trzymając na lokacie np. 10 tys. zł po roku zarobimy jedynie 100 zł, co przy rosnących cenach na poziomie 5% nie jest zbyt atrakcyjną ofertą. Kolejne cięcia stóp doprowadzą jedynie do większego spadku atrakcyjności oszczędzania w ogóle.

Źródło: RPP, Twitter, Interia.pl

Zobacz także:

boris johnson oiom intensywna terapia premier wielkiej brytanii

Boris Johnson trafił na OIOM. Pogorszył się stan premiera Wielkiej Brytanii

honor blackman nie żyje

Fani zrozpaczeni. Nie żyje jedna z „dziewczyn Bonda”