w ,

HAHAHA!HAHAHA!

PILNE. Zapadła historyczna decyzja w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści złapali się za głowy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Takiego ruchu RPP ekonomiści się nie spodziewali.

z ostatniej chwili

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, ale nikt nie sądził, że zapadnie tak historyczna decyzja. Po dwóch latach podwyżek stóp zdecydowano się złagodzić politykę monetarną. Problem w tym, że inflacja nadal jest dwucyfrowa. Decyzja ta ma związek z wyborami.

Decyzja RPP. Dzisiaj nastąpiło historyczne cięcie stóp procentowych

Po wrześniowej obniżce stopa referencyjna, czyli główna stopa Narodowego Banku Polskiego, spadła z 6,75 proc. do 6 proc. Ekonomiści w tej kwestii spodziewali się takiej decyzji, bo wcześniej sygnalizowali to członkowie RPP oraz sam prezes Adam Glapiński.

Ekonomiści nie zakładali jednak, że cięcie stóp będzie aż tak ogromne, choć z drugiej strony ma to zapewne związek ze zbliżającymi się wyborami. Problemem, na który wskazują eksperci, jest też wysoka inflacja, która nadal będzie wysoka w kolejnych okresach. Cięcie stóp spowoduje, że drożyzna szybko nie odpuści.

Według ostatniej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego inflacja w tym roku powinna wynieść średnio 11,9 proc.  W 2024 r. środek przedziału dla inflacji ma wynieść z kolei 5,3 proc., a w 2025 roku będzie już tylko 3,6 proc. Celem jest jednak poziom 2,5 proc. i o nim można póki co pomarzyć.

Cięcie stóp w tak radykalny sposób spowoduje na pewno spadek rat kredytów. Przypomnijmy, że dla 350 tys. zł kredytu mieszkaniowego z powodu podwyżek w ostatnich dwóch latach średnia rata wzrosła z 1,5 tys. zł do nawet 3,3 tys. zł. Był to poważny cios dla wielu gospodarstw domowych.

Nie żyje polityk SLD i były senator. Był też wojewódzkim lekarzem weterynarii

potrącenie pieszego z jego winy konsekwencje

Potrącenie pieszego nagrane przez kamerę. Policja pokazała NAGRANIE ku przestrodze