w ,

Pożar w Czarnobylu. Naukowcy widzą tragiczne skutki

Ogromny pożar w Czarnobylu może mieć poważne skutki. Ukraińscy urzędnicy uspokajają, ale naukowcy podają twarde dane, które mogą niepokoić.

pożar w czarnobylu

Ukraińskie władze ogłosiły, że pożar lasu wokół elektrowni w Czarnobylu to nic nadzwyczajnego. Naukowcy są jednak zgoła odmiennego zdania.

Pożar w Czarnobylu

Przypomnijmy – pożar wybuchł w sobotę w pobliżu poważnie uszkodzonej w 1986 r. elektrowni jądrowej. Najbardziej znana eksplozja reaktora elektrowni jądrowej na świecie spowodowała poważne skutki. Wiele osób zmarło niedługo po wybuchu, a tysiące kolejnych w późniejszych latach. Łącznie ok. 130 000 osób musiało opuścić swoje domy.

Przyczyną obecnego pożaru było najprawdopodobniej nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Rodzi to więc podejrzenia o jego celowe wzniecenie.

Według pojawiających się informacji, pożar był na tyle poważny, że mieszkańcy oddalonego o 100 kilometrów od Czarnobyla Kijowa narzekali na zapach dymu.

Pożar w Czarnobylu spowodował 16-krotny wzrost promieniowania

Pożar objął ok. 25 hektarów lasu w tzw. strefie ochronnej i ok. 100 hektarów poza nią. Według ukraińskich władz nie stanowi to jednak problemu dla zdrowia. 16-krotny wzrost promieniowania wystąpił według nich krótkotrwale i tylko bardzo blisko reaktora.

Naukowcy są jednak odmiennego zdania. Tłumaczą, że pożary uwalniają promieniowanie wcześniej zamknięte w glebie, liściach i drewnie lasów wokół 30-kilometrowej strefy ochronnej w Czarnobylu. Oznacza to ni mniej nie więcej, tylko tyle że w okresie pożaru czy po nim niebezpieczna staje się nie tylko wyznaczona strefa, ale także obszar wokół niej.

Czarnobyl w ostatnich latach stał się swego rodzaju Disneylandem, odwiedzanym przez wiele osób. Tego rodzaju wycieczki zdecydowanie przybrały na siłę po popularnym serialu „Czarnobyl” wyprodukowanym przez HBO. Bezpieczne wędrówki stają się jednak niemożliwe właśnie po zdarzeniach takich jak pożar.

Pożary w okolicach Czarnobyla

Z bezpośrednią pomocą człowieka czy też nie, takie pożary w tym miejscu mogą stać się powszechne. Wszystko oczywiście przez zmiany klimatu.

Rosnące temperatury oznaczają, że roślinność wysycha, podczas gdy tempo rozkładu wydaje się być również niższe – być może z powodu promieniowania zabijającego owady i mikroorganizmy, które zwykle pomagałyby w rozkładzie starej materii organicznej.

Zwłaszcza po tak ogromnym pożarze sytuacja w najbliższych tygodniach może stać się bardzo groźna.

Eksperci ostrzegają przed niebezpieczeństwem pożarów lasów w Czarnobylu od kilku lat, a urzędnicy domagają się silniejszych ograniczeń dostępu do tego obszaru i surowszych kar dla osób próbujących go podpalić. Póki co jednak do tego nie doprowadzono.

Ćmy film o Czarnobylu, Ćmy Czarnobyl CDA

źródło: sciencealert

Zobacz także:

wiktor bater nie żyje

Nie żyje znany polski korespondent wojenny. Miał 53 lata

lech wałęsa były prezydent jarosław kaczyński pis

Wałęsa zadziwiająco o szefie PiS. „Należy go jak najszybciej…”