w

Andrzej Duda z dużym spadkiem poparcia. To się wyborcom nie spodoba

Andrzej Duda traci poparcie? Elektorat prezydenta liczący na rozstrzygnięcie wyborów w I turze może być zawiedziony. Bardziej w szoku może być jednak Małgorzata Kidawa-Błońska.

andrzej duda sondaż ibris najnowszy kosiniak kidawa hołownia
Fot. YouTube / Andrzej Duda

Andrzej Duda traci poparcie? Elektorat prezydenta liczący na rozstrzygnięcie wyborów w I turze może być zawiedziony. Bardziej w szoku może być jednak Małgorzata Kidawa-Błońska.

Andrzej Duda traci poparcie.  Wybory Prezydenckie 2020

Pracownia IBRiS zapytała Polaków, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory odbyły się już w najbliższą niedzielę. Jedno jest pewne – coraz więcej osób deklaruje, że weźmie udział w wyborach. To na pewno dobrze z punktu widzenia mocy uzyskanego ewentualnie mandatu.

Co jeszcze pokazuje to badanie? Przede wszystkim to, że urzędujący prezydent Andrzej Duda jest o włos od zwycięstwa w pierwszej turze majowych wyborów. To oznacza mocne tąpnięcie, bowiem jeszcze kilka dni temu inne badania pokazywały, ze Duda demoluje wręcz innych kandydatów.

Wśród zdecydowanych wciąż Andrzej Duda i długo nikt

Preferencje prezydenckie w sondażu IBRiS wśród zdecydowanych wyborców prezentują się dla obecnego prezydenta mimo wszystko korzystnie. Uzyskał on aż 55 proc. poparcie. Drugi na podium jest Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem… 15 proc. Jednak jeśli wziąć wszystkich głosujących, wynik Dudy to 49,7 proc. Oznacza to, że o druga tura wisi na włosku.

IBRiS WYNIKI SONDAŻU PREZYDENCKIEGO

andrzej duda wybory sondaż ibris

Wybory prezydenckie, które planowane są na 10 maja, są aktualnie tematem wyjątkowo burzliwej awantury politycznej. Można powiedzieć, że temperatura sporu od lat nie była tak wysoka. Pracownia IBRiS zapytała obywateli, czy wzięliby udział w wyborach w najbliższą niedzielę (gdyby był to najbliższy termin).

Wybory 2020: Jaka frekwencja?

43,1 proc. respondentów odpowiedziało, że weźmie udział. Zdecydowany udział zadeklarowało 32 proc. badanych, odpowiedzi „raczej tak” udzieliło jedynie 11,1 proc. uczestników. Jednak swojego głosu w wyborach nie zamierza oddać ponad połowa Polaków, a dokładnie 52,5 proc. badanych.

kidawa błońska spadek poparcia

Największy dramat – wynik kandydatki Platformy Obywatelskiej. 4 ostatnie badania IBRiS dla Onet pokazują niemalże czterokrotny spadek poparcia. Fot. Onet / screenshot

W ciągu ostatnich trzech tygodni odnotowano przyrost osób chętnych do wzięcia udziału w wyborach o 6,3 pkt proc. Mocno spadła liczebność grupy, która zamierza wybory zbojkotować (skurczyła się o 8,5 pkt proc.).

Badanie zostało zrealizowane 27 kwietnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Źródło: IBRiS, Onet.pl

agnieszka wielgosz koronawirus zarobki epidemia ojciec mateusz

Celebryci tracą pracę przez koronawirusa. „Trzeba pomyśleć o innych sposobach zarabiania”

10 ton słodyczy dla posłów kancelaria sejmu sejm politycy

10 ton słodyczy dla posłów. Politycy na sobie nie oszczędzają