w

Agnieszka Wielgosz jest niezwykle zaradna. „Sama robię proszek do prania”

Agnieszka Wielgosz, aktorka, tłumaczy, że od wielu lat wciela w swoje życie działania proekologiczne i dba o to, by nie zanieczyszczać środowiska.

agnieszka wielgosz proszek do prania aktorka
Fot. Newseria

Agnieszka Wielgosz, aktorka, tłumaczy, że od wielu lat wciela w swoje życie działania proekologiczne i dba o to, by nie zanieczyszczać środowiska. Jej zdaniem ekologia to kwestia codziennych wyborów.

Agnieszka Wielgosz – kobieta ekologiczna

Małymi krokami trzeba zmieniać swoje nawyki i do tego samego zachęcać rodzinę oraz znajomych. Warto więc pamiętać o segregowaniu śmieci, rezygnacji z opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych oraz ograniczaniu zużycia prądu i wody. Dodatkowo Wielgosz stawia na ekologiczne pranie i sprzątanie domu.

POLECAMY:
Agnieszka Wielgosz: "Czułam lęk, czy będzie za co kupić jedzenie"

Według aktorki produkcja śmieci jest nieunikniona, jednak warto dołożyć wszelkich starań, by jej rozmiary były jak najmniejsze, ponieważ mają one niebagatelny wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy.

– Staram się segregować śmieci, nie kupować nadmiernej ilości plastiku, zawsze wybieram inne opakowania, chyba że jest jakaś siła wyższa, że muszę  coś kupić w plastiku. Mam siateczki na warzywa ze sznurka, z  którymi chodzę na zakupy, już od dawna nie biorę żadnych zrywek czy siatek plastikowych. I w ten sposób, na tyle, na ile mogę, tego pilnuję i wspieram akcje proekologiczne – mówi aktorka Agnieszka Wielgosz.

Szkodliwy plastik

Aktorka ma świadomość, że milowym krokiem w tej kwestii jest właśnie rezygnacja z plastiku i z opakowań z tworzyw sztucznych. Nie jest to jednak łatwe, bo spotykamy się z nimi niemal na każdym kroku.

– Trudno w stu procentach uniknąć kupowania rzeczy w opakowaniach plastikowych, bo w zasadzie musielibyśmy wszystko kupować w szklanych opakowaniach albo luzem. Oczywiście staram się to robić, ale nie wszystko się udaje, bo trzeba by było robić każde zakupy w innym sklepie, na przykład jarzyny kupować tylko na bazarze, a kosmetyki zamawiać z ekologicznych sklepów, gdzie są zapakowane w szkło, albo też robić samemu, co też zaczynam wcielać w życie – mówi aktorka.

POLECAMY:
Alkohol? Pijemy go na umór. Ekonomiści stanowczo: "Tylko usiąść i płakać..."

Tłumaczy też, że stara się ograniczać detergenty. Od jakiegoś czasu środki piorące i czyszczące robi sama i przechowuje je w szklanych butelkach.

„Sama robię proszek do prania”

– Sama robię proszek do prania na bazie sody oczyszczonej i płatków mydlanych. Możemy je sukcesywnie zbierać z kawałków mydła, a następnie drobno je posiekać. Potem tylko zmieszać z sodą i dodać olejku zapachowego, żeby pranie ładnie pachniało. Nasze babcie przecież zawsze najgorsze plamy usuwały sodą – mówi Agnieszka Wielgosz.

Chętnie sięga również po ocet i kwasek cytrynowy. Zastosowanie ich podczas codziennych porządków ma wiele zalet. Przede wszystkim czyszczą tak samo dobrze jak środki chemiczne, ale są przyjazne dla nas i środowiska oraz niedrogie.

POLECAMY:
Zadłużenie Polaków bije rekordy! 37 tys. nowych osób u komornika

– Kwasek nadaje się też do usuwania plam, do zmiękczania czy usuwania kamienia. Z kolei wszystkie okna u mnie w domu, kabinę prysznicową i tego typu rzeczy myjemy octem. Nie żadnymi kupnymi sprayami do szyb, tylko wszystko octem – mówi aktorka.

koronawirus alimenty wniosek egzekucja wzór

Koronawirus a alimenty. Czy jest się czego obawiać?

jadwiga emilewicz jasna góra kazanie

Jadwiga Emilewicz wygłosiła kazanie z ambony. Opozycja krytykuje