w

Nadleśnictwo Bartoszyce ostrzega! Śmieci w lasach zagrażają zwierzętom

Lasy toną w śmieciach i nic nie daje regularne sprzątanie. Polacy zrobili sobie z lasów wysypiska. Lasy Państwowe wydają blisko 20 milionów złotych rocznie na sprzątanie.

nadleśnictwo bartoszyce lasy państwowe śmieci toną w śmieciach zwierzeta
Fot. Nadleśnictwo Bartoszyce

Nadleśnictwo Bartoszyce wydało komunikat. Lasy toną w śmieciach i nic nie daje regularne sprzątanie. Polacy zrobili sobie z lasów wysypiska. Lasy Państwowe wydają blisko 20 milionów złotych rocznie na sprzątanie. Śmieci to również ogromne zagrożenie dla mieszkających w lasach zwierząt.

Nadleśnictwo Bartoszyce ostrzega. Lasy toną w śmieciach

Lasy są niezbędnym elementem ekosystemu, zapewniającym tlen i oczyszczającym powietrze, którym oddychamy. Leśnikom każdego roku udaje się uprzątnąć z lasów tyle śmieci, że gdyby je wrzucić do kolejowych wagonów, mogłoby ich nie wystarczyć. Regularne sprzątanie terenów leśnych nic nie daje, bo za moment kolejne odpady są przywożone przez ludzi z miast.

POLECAMY:
„Bezdomne zwierzęta trzeba utylizować!”. Skandaliczne słowa radnego

Nie dała nic – jak widać – ustawa śmieciowa. Warto jednak pamiętać, że pozbywanie się odpadów w ten sposób to wykroczenie z art. 162 Kodeksu wykroczeń. Jakie sankcje za to grożą? 500 zł mandatu. 5 tys. zł grzywny, a nawet areszt. Aby jednak złapać kogoś na gorącym uczynku, trzeba się nieźle natrudzić. Skuteczne mogą być tutaj fotopułapki.

Zwierzęta realnie cierpią

Pojawiające się w ostatnim czasie ogromne ilości śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkających tam zwierząt. Zwykle chodzi o negatywny wpływ zawartej w odpadach chemii, ale są też sytuacje nietypowe. Tak było w Nadleśnictwie Bartoszyce, które zamieściło na swoim Facebooku film.

POLECAMY:
Dramat Leosia. Pies był uwięziony w STUDNI na odludziu

Wkraczamy do lasu, naturalnego środowiska zwierząt, roślin z buciorami jak do siebie. Zjemy chipsy i bach! Paczka wyrzucona na ziemię. Czy w domu też się tak zachowujemy? Czy po skończonym posiłku rzucamy resztki na podłogę? No NIE! A las to dom zwierząt – SZANUJMY TO! – napisali pracownicy nadleśnictwa w ostrych słowach. Ten apel warto sobie wziąć do serca.

Opublikowany przez Nadleśnictwo Bartoszyce film przedstawia małego liska, który nie może z głowy zdjąć torby po czipsach. Wyraźnie cierpi. To przykład, jak śmieci szkodzą środowisku naturalnemu.

😞🦊Niestety nie będzie to ładny filmik pokazujący młodego liska, a mógłby takim być gdyby … nie my ludzie!Wkraczamy…

Opublikowany przez Nadleśnictwo Bartoszyce, Lasy Państwowe Wtorek, 16 czerwca 2020

 

Jesteśmy w gościach. O młodego liska proszę się nie martwić, był tak zdezorientowany, dlatego,  że nawet nie uciekał i dał sobie ściągnąć ten plastik po czym żwawo czmychnął do lasu – uspokoili internautów pracownicy nadleśnictwa.

Źródło: Nadleśnictwo Bartoszyce

łoziński diuna władca pierścieni rebis

„Władca Pierścieni” i „Diuna”, czyli Łoziński kontra fani dzieł

adam małysz koronawirus małysz ma koronawirusasport

PILNE! Adam Małysz ma koronawirusa! Wiemy, jaki jest stan sportowca