w

HAHAHA!HAHAHA!

Westerplatte. Wkurzony Andrzej Duda: „To miejsce musi wyglądać godnie!”

Westerplatte. Andrzej Duda w ostrych słowach odniósł się do fatalnego stanu tego miejsca. Co na to włodarze Gdańska?

andrzej duda westerplatte wartownia wizna wieluń obchody 1 września mjr sucharski
Fot. Facebook / Kancelaria Prezydenta (screenshot)

Westerplatte ponownie było miejscem uroczystości. – To były wydarzenia, które przeszły nie tylko do naszej historii, ale one z całą pewnością przeszły także do historii wojskowości – mówił prezydent Andrzej Duda. W ostrych słowach odniósł się do fatalnego stanu tego miejsca.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Duda o niemieckich barbarzyńcach

Od wczesnych godzinach rannych w Gdańsku odbywają się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Znicz Pokoleń zapłonął, uczestniczy usłyszeli melodię Marszu Bohaterów Westerplatte. Na koniec odczytano Apel Pamięci i oddano salut armatni.

Głos zabrał też prezydent Andrzej Duda, który podkreślił mocno fakt oddania i bohaterstwa naszych żołnierzy, którzy na Westerplatte bronili się do ostatnich sił.

Bronili jej bohatersko przez siedem dni, broniąc się nieprzerwanie, walcząc pod nawałą nieprzyjacielskiego ognia. To były wielkie chwile polskiego oręża. To były wydarzenia, które przeszły nie tylko do naszej historii, ale one z całą pewnością przeszły także do historii wojskowości – powiedziała głowa państwa.

Niemieccy lotnicy barbarzyńsko zrzucili bomby na śpiące miasto, mordując ludzi. Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli – podkreślił prezydent.Westerplatte. II wojna światowa.

Ostre słowa Andrzeja Dudy. „Miejsce zachwaszczone, zaśmiecone!”

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu wyraźnie dał do zrozumienia, że Westerplatte “musi być godne i musi wyglądać godnie“. Opowiadał też o spotkaniu z archeologami prowadzącymi na tym terenie prace. Odnaleźli oni szczątki dziewięciu polskich żołnierzy, którzy właśnie na Westerplatte polegli w pierwszych dniach wojny.

Jak zrelacjonowali, miejsce odnalezienia “było zarośnięte, zachwaszczone, zanieczyszczone, zaśmiecone“. Westerplatte zdaniem prezydenta Dudy jest “wielkim i wspaniałym symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy”. Z kolei dla świata powinno być przede wszystkim przestrogą przed tym, co oznacza imperializm i brutalna wojna

Symbol wybuchu II wojny światowej

Wierzę głęboko, że dzięki temu, że Westerplatte zostało przekazane Muzeum II Wojny Światowej, (…) miejsce to będzie nie tylko godne, ale przede wszystkim to miejsce będzie piękne. Miejsce będzie odwiedzane przez młodzież i dlatego będzie tutaj oddawany hołd w miejscach pochówku naszych żołnierzy – zakończył przemówienie prezydent Duda

W latach 1926–1939 Westerplatte było eksklawą Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Dlatego dziś to głównie symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 teren ten był miejscem początku II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy.

Źródło: Twitter, TVN24

nowy rok szkolny koronawirus edukacja szkoły nie są przygotowane maseczki dla uczniów

Pierwszy dzień szkoły. Tylko co dziesiąty rodzic nie ma obaw

maryla rodowicz wiek piosenki opole bez makijażu młoda dzieci

Maryla Rodowicz załamana. „Ukróciłam budżet na ciuchy”