Warszawiacy są dumą swojego miasta i kraju. Znani i doceniani. Poprzez swoją działalność, talent i pasję zapisali się w naszej historii. Rodowici Warszawiacy, których los często zsyłał w inne rejony świata. Wielu z nich przez całe lub większą część swojego życia było związanych z Warszawą. Niektórzy oddali za nią życie. Warto poznać ciekawe sylwetki wybitnych Warszawiaków, które zapisały się na trwałe w naszej kulturze.
W głąb historii
Kobieta niezwykła, Maria Skłodowska – Curie, urodziła się w Warszawie przy ul. Freta. Swoją pasję do nauki wyniosła z rodzinnego domu, skąd wyjechała w 1891 na studia do Francji. Odkryła pierwiastki rad i polon. Dwukrotnie zdobyła nagrodę Nobla. Dziś to najsłynniejsza Polka na całym świecie.
Słynny Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy, wyjątkowy artysta dwudziestolecia międzywojennego, malarz, fotograf, pisarz i filozof. Urodził się i mieszkał w Warszawie w nieistniejącej dziś kamienicy przy ul. Hożej 11 tylko przez kilka lat, bo później z powodu choroby ojca rodzina przeniosła się do Zakopanego.
Był postacią kontrowersyjną, lubiącą szokować strojem, zachowaniem i swoim eksperymentami malarskimi.
W okresie międzywojennym na scenach warszawskich kabaretów debiutowała Hanka Ordonówna. Znana aktorka, tancerka i piosenkarka, której słynne wykonanie piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce” uczyniło ją gwiazdą polskiego przedwojennego filmu.
W Warszawie występowała nieprzerwanie do jesieni 1939 roku, kiedy została uwięziona na Pawiaku. Zwolniona dzięki staraniom męża trafiła do Wilna, gdzie NKWD zesłało ją do łagru. Zmarła w Bejrucie.
Wybitni Warszawiacy wojennej zawieruchy
Stefana Starzyńskiego zna z pewnością każdy Warszawiak. Był żołnierzem i zwolennikiem rządów Piłsudskiego po przewrocie majowym. Zapisał się w historii jako prezydent Warszawy od 1934 do 1939 roku. Podczas swoich rządów przyczynił się do jej modernizacji i znacznej rozbudowy. Po wybuchu wojny rozbudował cywilną obronę miasta, a po kapitulacji Warszawy tworzył struktury administracji podziemnej. Został zastrzelony przez Gestapo prawdopodobnie pod koniec 1939 roku w okolicach Warszawy.
Kolejnym wielkim Warszawiakiem był Jan Żabiński. Naukowiec i dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, którą to funkcję pełnił do 1951 roku. Podczas wojny wraz z żoną i synem pomagali Żydom, ukrywając ich w willi na terenie zoo. Ich historia została rozpowszechniona przez film z 2017 roku „Azyl„. Żabińscy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znają chyba wszyscy. Wielki poeta i żołnierz Armii Krajowej. Pisał o życiu, miłości i śmierci. Zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego w oknie Pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.
Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem, pisarzem i publicystą. Pracował, działał i tworzył głównie dla dzieci. Dla warszawskich, żydowskich dzieci prowadził Dom Sierot w Warszawie od 1912 do 1942 roku. Po wybuchu wojny przeniósł się ze swoimi podopiecznymi do warszawskiego getta. Po likwidacji getta Korczak wraz ze swymi dziećmi z Domu Sierot, których nie opuścił, zginął w Treblince.
Irena Sendlerowa, wyjątkowa kobieta, Warszawianka. Podczas drugiej wojny światowej, współpracując z Radą Pomocy Żydom „Żegota„, narażając własne życie uratowała wiele żydowskich dzieci z warszawskiego getta i nie tylko.
Muzyczne talenty z Warszawy
Witold Lutosławski, jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów, dyrygent i pianista. W wieku 6 lat komponował swoje pierwsze utwory fortepianowe. Okupację przetrwał grywając w warszawskich kawiarniach. Po wojnie pracował w Polskim Radiu.
Jacek Kaczmarski, znany twórca tekstów piosenek, kompozytor i piosenkarz, poeta. Jego utwór „Mury” stały się hymnem rodzącej się „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji. Podróżował wiele po kraju i po świecie, śpiewając piosenki o tematyce historycznej i społeczno-politycznej.
Wybitni Warszawiacy świata filmu i pióra
Doskonały Krzysztof Kieślowski, reżyser i scenarzysta filmowy. Rozpoczynał jako reżyser filmów dokumentalnych, ale ogromny sukces zdobył jako reżyser filmów fabularnych. Cykl „Dekalog” czy trylogia „Trzy kolory” to świetne kino, ukazujące jego odrębny styl i wyjątkowy talent.
Agnieszka Osiecka, słynna autorka tekstów piosenek, poetka, pisarka i dziennikarka. Urodzona w Warszawie i właściwie całe życie była związana z Saską Kępą. Tam mieszkała i tam powstawały jej niepowtarzalne teksty. Do swojego domu przy ul. Dąbrowieckiej 25 zawsze wracała po nieudanych związkach.
Jeżeli poszukujesz lokalnych wiadomości z Warszawy i okolic, koniecznie odwiedź portal Warszawa News.