w ,

Pełnia a bezsenność. Czy fazy Księżyca wpływają na jakość snu?

Fazy Księżyca a sen. Czy gorzej śpimy w czasie pełni? Czy położenie tego naturalnego satelity może rzeczywiście wpływać na jakość snu?

fazy księżyca 2020 2021 kalendarz wpłw na sen i samopoczucie

Kiepski lub zbyt krótki sen odbija się na całym nadchodzącym dniu. Kiedy jesteśmy niewyspani, możemy mieć spore problemy z koncentracją, szybciej się denerwować i czuć niechęć do zajęć, za którymi na co dzień przepadamy. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią długość i jakość snu. Niestety istnieje wiele czynników, które przeszkadzają w dobrym wyspaniu się. Wiele mówi się o tym, że podczas pełni mogą pojawić się problemy z zaśnięciem i spokojnym snem. Czy to prawda?

Fazy Księżyca a sen. Czy gorzej śpimy w czasie pełni?

Każdy, chociaż ze słyszenia, zna temat problemów ze snem podczas pełni Księżyca. Czy położenie tego naturalnego satelity może rzeczywiście wpływać na jakość snu? Cykl dobowy oraz zmiany pory roku oddziałują na ludzki organizm i nie da się temu zaprzeczyć.

Podobnie sprawa wygląda z fazami Księżyca. Nie da się jednak w 100% stwierdzić, że pełnia będzie równała się bezsennej nocy. Nawet wyniki badań są w tej sprawie niejednoznaczne. Jako przykład można powołać się na badanie przeprowadzone przez naukowców ze szwajcarskiego Centrum Medycyny Snu, Uniwersytetu w Bazylei oraz Politechniki Federalnej w Zurychu.

Podczas tego eksperymentu obserwowano sen 33 ochotników. Wybrane osoby były monitorowane przez 3 lata podczas różnych faz Księżyca oraz w różnych porach roku. Wnioski, jakie wyciągnęli badacze, były następujące: w ciągu 3-4 dni sąsiadujących z pełnią osoby badane zasypiały o 5 minut dłużej niż zwykle, a sen trwał o 20 minut krócej.

Badania EEG wykonywane podczas snu wykazały, że czynności mózgu związane z głębokim snem spadły o 30%. Co więcej, poziom melatoniny (hormonu snu) był nawet o połowę niższy niż zazwyczaj. Wykluczono działanie autosugestii, ponieważ badane osoby zasypiały w zaciemnionych pomieszczeniach oraz nie wiedziały dokładnie, czego dotyczy to badanie. Dlaczego więc akurat w okolicach pełni wszyscy czuli się bardziej niewyspani niż w inne dni miesiąca?

Czy pełnia księżyca wpływa na sen w jakikolwiek sposób?

Wyniki powyższego eksperymentu zostały jednak mocno skrytykowane. Powodem tego była zbyt mała liczba osób badanych (zaledwie 33 osoby) i sposób prowadzenia eksperymentu. Co ciekawe, wielokrotnie przeprowadzano badania dotyczące tego samego tematu i wyniki były naprawdę różne. Dlatego przyjmuje się, że jak na razie nie powiązano na 100% zmian w fazach Księżyca z problemem bezsenności czy gorszej jakości snu.

Czy pełnia księżyca wpływa na sen w jakikolwiek sposób? Oczywiście, że tak, ale nie w takim stopniu, w jakim się powszechnie uważa. Jednym z przykładów synchronizacji rytmu zmian Księżyca jest cykl menstruacyjny. Udowodniono również, że w szczególności kobiety cierpiące na epilepsję częściej zmagają się z przykrymi objawami tej choroby około 3 lub 4 dnia po nowiu. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych dowodów wiążących ze sobą występowanie bezsenności podczas pełni.

To, że niektórzy mogą w tym czasie spać niespokojnie lub mieć problemy z zasypianiem, często wynika z ich wrażliwości na zmiany występujące w przyrodzie. Wiele osób gorzej czuje się podczas zbyt gorącej lub zbyt zimnej pogody, mocno przeżywa przesilenia wiosenne i jesienne czy intensywnie odczuwa zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie. Jeżeli my także mamy taką wrażliwość, to warto zadbać o stworzenie dla siebie jak najlepszych warunków do spokojnego snu.

Zobacz także: Wpływ faz księżyca na sen

Pełnia a bezsenność – jak poprawić jakość swojego snu?

Problemy ze snem to bardzo uciążliwa przypadłość. Po dłuższym czasie może kompletnie odebrać nam siły i chęci do zajmowania się codziennymi obowiązkami. Poczucie chronicznego zmęczenia i rozdrażnienia, a także często towarzyszący im ból głowy, karku albo całego ciała nie są kompanami, z którymi chciałoby się spędzać czas w pracy, szkole czy podczas opieki nad dziećmi. Dlatego warto wyeliminować kilka złych nawyków i wprowadzić do swojej sypialni parę zmian wpływających na lepszą jakość snu.

POLECAMY:
Baba Wanga i koronawirus. Niezwykłe przepowiednie bułgarskiej mistyczki
  1. Ważna jest codzienna rutyna snu – osoby mające problemy ze snem powinny wyrobić w sobie nawyk kładzenia się i wstawania o tej samej porze. Po jakimś czasie organizm sam nauczy się, kiedy przychodzi pora na sen, dzięki czemu zasypianie stanie się łatwiejsze.
  2. Dość telefonu, komputera i telewizora – co najmniej 30 minut przed planowaną porą snu warto odciąć się od ekranów i elektroniki, które negatywnie wpływają na poziom melatoniny w organizmie. Lepiej ten czas poświęcić na czytanie książki.
  3. Przygotowanie sypialni na czas snu – w dobrze wywietrzonym i chłodnym pokoju o wiele lepiej się śpi. Optymalną temperaturą jest 18 stopni Celsjusza. Dobrze jest także zadbać o zaciemnienie sypialni. Dzięki temu światło z reklam czy ulicznych latarni na pewno nie będzie zakłócać zdrowego snu.
  4. Zmiana nawyków żywieniowych – jedzenie zbyt dużej kolacji lub nawet objadanie się przed snem obciąża układ trawienny. Warto zjeść niewielką kolację ok. 4 godziny przed pójściem spać. Poleca się unikanie wieczornej kawy, mocnej herbaty czy alkoholu. Lepszym pomysłem będzie ziołowa herbatka, ciepłe mleko lub kostka czekolady.
  5. Aktywność fizyczna – osoby, które regularnie ćwiczą, mają mniejsze problemy z zasypianiem. Nawet niewielka aktywność fizyczna bardzo pozytywnie wpływa na cały organizm w tym także na rytm snu. Dlatego warto poświęcić chociaż kilkanaście minut na ćwiczenia albo wybrać się na spacer.
  6. Dobry materac i poduszka – prawie jedną trzecią swojego życia spędzamy śpiąc. Często tak mało uwagi poświęcamy na wybór odpowiedniego łóżka oraz pościeli. Przesypianie nocy na niewygodnym materacu czy źle dobranej poduszce powoduje gorszą jakość snu. Możemy obudzić się z bólem pleców i karku. Dlatego tak ważne jest, aby stawiać na produkty wysokiej jakości, które będą wspierać nasz codzienny nocny odpoczynek. Rano przecież musimy obudzić się wypoczęci i pełni energii!

Odpowiednio dobrana poduszka sprawia, że rano czujemy się świetnie i na pewno nie dokucza nam ból karku. Sprawdź polecane modele na poduszek dopasowujących się do kształtu głowy.

poczta polska niepełnosprawni praca stanowiska zwolenienia grupowe śledzenie przesyłki

Poczta Polska podjęła ważną decyzję. Niektórzy będą bardzo zadowoleni

młodzieżowe słowo roku 2020 sasin rzepiara tozależyzm yś plebiscyt anulowany

Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Wygrał Jacek Sasin, plebiscyt anulowano