w ,

Nowoczesne i samowystarczalne źródła zasilania. Czym jest fotowoltaika?

Widok prostokątnych i ciemnych paneli na dachach czy ścianach domów oraz budynków firmowych stał się dość powszechny. Można go zaobserwować zarówno w miastach, jak i poza nimi.

fotowoltaika panele dofinansowanie ceny opłacalność kalkulator

Fotowoltaika cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Nie może to dziwić. Stanowi ona skuteczną alternatywę pozwalającą na znaczne zmniejszeni stopnia emisji trucizn do atmosfery, co w obliczu stale rosnącego zanieczyszczenia powietrza jest niezwykle pożądane. Czym jest to zjawisko?

Fotowoltaika – co to jest?

Termin ten jest coraz bardziej popularny. Jeszcze kilka lat temu budził poważne wątpliwości wśród potencjalnych klientów, którzy nie dowierzali w możliwości systemu, do którego się on odnosi. Obecnie układy fotowoltaiczne cieszą się pozytywnymi opiniami i są chętnie kupowane zarówno przez przedsiębiorców oraz zarządców miast, jak i osoby prywatne.

Fotowoltaika jest swoistą minielektrownią, która pozwala na samodzielne generowanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. System składa się ze specjalnych krzemowych paneli fotowoltaicznych, w których znajdują się ogniwa tworzące moduły. Skupiają one fotony ze słońca i wykorzystują je do produkcji prądu stałego. Falownik przetwarza go do postaci zmiennej. Odbywa się to w sposób czysty, bez emisji żadnych spalin do atmosfery.

Zasilanie domu fotowoltaiką

Układy fotowoltaiczne łączy się z infrastrukturą elektryczną w budynku. Dzięki temu wytwarzaną energię można dystrybuować do wszystkich pomieszczeń, w których znajdują się standardowe gniazdka. Płynie w nich dokładnie taki sam prąd, jak ten, który dostarcza elektrownia. Wystarczy wpiąć przewód dowolnego przedmiotu (np. lampy czy komputera) do gniazdka, by uzyskać stabilne zasilanie.

Wydajność

Wiele osób powątpiewa w możliwość zasilania całego gospodarstwa panelami, myląc je z kolektorami solarnymi, które wykorzystywane są do generowania ciepła. Tymczasem fotowoltaika jest niezwykle wydajna i zapewnia samowystarczalność elektryczną domu czy nawet wielkiego budynku firmowego niemalże przez cały rok.

Oczywiście możliwość pełnego zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego uzależniona jest od mocy instalacji fotowoltaicznej. Należy ją odpowiednio dobrać do ilości osób, wielkości obiektu itp.

Obliczenia niezbędnej mocy systemu do pokrycia potrzeb danego gospodarstwa przeprowadza się na podstawie analizy dotychczasowego rocznego stopnia zużycia mediów. Pomogą w tym specjaliści sprzedający panele.

Fotowoltaika w lecie

W okresach słonecznych, czyli wiosną, latem oraz przez część jesieni, fotowoltaika jest tak wysoce skuteczna, że nie tylko zasili cały budynek, ale wyprodukuje wręcz nadwyżki prądu, które można odsprzedać do sieci.

Fotowoltaika zimą

Wydajność paneli spada późną jesienią oraz zimą. Jest to związane z krótkimi dniami oraz o wiele mniejszą intensywnością promieniowania słonecznego. W tym okresie mogą pojawić się momenty, kiedy trzeba będzie posiłkować się energią z zakładu.

POLECAMY:
Czy warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest postawienie na falownik typu on-grind, który pozwala na współpracę z siecią elektryczną. W przeciwnym razie konieczne będzie używanie oddzielnych akumulatorów.

Różnice w pogodzie mają olbrzymi wpływ na skuteczność modułów. W marcu efektywność układu zazwyczaj wzrasta aż kilkukrotnie w stosunku do lutego. Fotowoltaika największą skuteczność osiąga przy temperaturach 25 st. C.

źródło: https://sklep.doko.pl/co-to-jest-fotowoltaika

jasnowidz wojciech glanc przepowiednia na 2021 katastrofa polska przesatnie istnieć

Znany jasnowidz przewiduje prawdziwą katastrofę. „To będzie zagłada”

Urocze! Te zdjęcia wesołych szczeniąt poprawią Ci nastrój