w ,

Zabieg zaćmy. Na czym polega, ile trwa i jak przebiega?

Zaćma, czyli inaczej katarakta to choroba oczu, powstająca na skutek zmętnienia soczewki.

zaćma zabieg zaćmy ile trwa jak przebiega na czym polega rekonwalescencja cena na nfz

Zaćma, czyli inaczej katarakta to choroba oczu, powstająca na skutek zmętnienia soczewki. W zaćmie, ostrość widzenia ulega pogorszeniu na skutek utrudnionego przechodzenia światła przez soczewkę do siatkówki oka. Zaćma może być wrodzona, ale także nabyta. Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu, na którą cierpi blisko 20 milionów ludzi na całym świecie.

Przyczyny zaćmy

Zaćma pojawia się czasem przez przyjmowanie kortykosteroidów. Niekiedy zaćma spowodowana jest też urazem. Do rozwoju zaćmy może przyczyniać się także nieleczona cukrzyca. Najczęściej jednak wiek i postępujący proces starzenia oraz związane z nim zaburzenia metaboliczne wpływają na powstawanie tej uprzykrzającej życie choroby. Wówczas mówimy o tak zwanej zaćmie starczej.

Rodzaje zaćmy starczej

Zaćma starcza może być korowa, wówczas następuje zmętnienie widzenia na wierzchu soczewki i niekiedy podwójne widzenie. W zaćmie podtorebkowej czaszowatej objawy pojawiają się później, ale są nieco bardziej nasilone. Światło oślepia chorego i utrudnia niektóre czynności.

W zaćmie jądrowej z powodu zaburzeń jądra soczewki, tworzy się krótkowzroczność. Potrzebne jest wówczas odpowiednie leczenie zaćmy.

zaćma cena na nfz ile trwa zabieg
Wiek i postępujący proces starzenia oraz związane z nim zaburzenia metaboliczne wpływają na powstawanie tej uprzykrzającej życie choroby.

Objawy zaćmy

Postępujące, nieostre widzenie to najczęściej występujący objaw zaćmy. Skrócenie zasięgu widzenia to także charakterystyczny dla tej choroby objaw. Na zaćmę może także wskazywać światło, które nagle zaczyna razić, mimo iż wcześniej nie miało to miejsca.

Jest to szczególnie niebezpieczna choroba, gdyż nieleczona, może doprowadzić do niemal całkowitej utraty wzroku. Odpowiednia diagnostyka zaćmy i jej usunięcie jest jednak możliwe.

Zabieg leczenia zaćmy

Aby skutecznie usunąć zaćmę wraz ze wszystkimi jej objawami potrzebny jest specjalistyczny zabieg. Wykorzystywana w leczeniu zaćmy fakoemulsyfikacja ultradźwiękami to najbardziej nowoczesna na świecie metoda usuwania skutków tej choroby. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki i następnie wszczepieniu pacjentowi nowej, sztucznej soczewki zwijalnej.

Nowa soczewka jest dobrze dopasowana do indywidualnego kształtu oka. Poprawa widzenia następuje niemal natychmiastowo. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Nie ma skutków ubocznych. Odbywa się w znieczuleniu kropelkowym. Trwa zaledwie kilkanaście minut, a umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania na długi czas.

Jak przebiega zabieg?

Podczas zabiegu pacjentowi towarzyszy pielęgniarka oraz lekarz anestezjolog. Zabieg można przeprowadzić w dowolnym momencie trwania choroby, bez względu na stopień szkód, jakie poczyniła już zaćma.

POLECAMY:
Amantadyna leczy COVID-19 w 48 godzin? Specjalista chorób płuc z Przemyśla ujawnia

Chirurgiczne usunięcie zaćmy przeprowadzane jest również na podstawie umowy z NFZ. Przed zabiegiem dokonywane jest pełne badanie, przeprowadzane przez specjalistę. Odzyskanie dobrego widzenia jest teraz możliwe dzięki szybkiemu zabiegowi, jakim jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękami.

Możliwe jest także leczenie zeza u dzieci czy zabieg kapsulotomii. Więcej informacji można znaleźć pod adresem citomed.pl.

kaczyński daniel obajtek prezes pis człowiek wolności zmiana premiera kandydat na prezydenta pkn orlen repolonizacja mediów

Kaczyński ma nowego ulubieńca. Ma zostać premierem lub prezydentem

otwarte hotele kiedy otwierają hotele 2021 obostrzenia otwarcie hoteli czy hotele są otwarte

Hotele otwarte 14 lutego? Nieoficjalnie: „Poważnie rozważamy”