w ,

Czyj wizerunek na banknocie 1000 zł? NBP ujawnia. Zaskoczenie!

Są nowe informacje na temat banknotów wprowadzanych do obiegu. Chodzi o nominał 1000 zł oraz kolekcjonerski banknot z Lechem Kaczyńskim.

banknot z kaczyńskim 20 zł narodowy bank polski

Prezes NBP Adam Glapiński ujawnił nie tak dawno, że instytucja wprowadzi do obiegu banknot o wartości 1000 zł. Trwały spory, kto znajdzie się na tym nominale. Pojawiły się nowe informacje na ten temat. Możliwe, że nie każdy będzie zadowolony.

Banknot 1000 zł. Kogo zobaczymy na banknocie?

Jakiś czas temu pisaliśmy, że są plany wprowadzenia do obiegu banknotu z wizerunkiem tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Teraz już wiemy, że Narodowy Bank Polski planuje do obiegu wprowadzić nominał 1000 zł.

Pytaniem podstawowym jest jednak nie wartość banknotu, a kto, czyj wizerunek się na nim pojawi. Prezes NBP Adam Glapiński uchylił rąbka tajemnicy. jego zdaniem na banknocie powinno się umieścić kobietę. Ma to być wizerunek królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej. To jednak nadal tylko plan i prywatne zdanie szefa instytucji.

– Na banknocie powinna być kobieta, królowa – powiedział Adam Glapiński w trakcie konferencji prasowej 9 kwietnia. Czemu akurat Jadwiga Andegaweńska? Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego jest to postać „w szczególny sposób zasłużona dla Polski”.

Banknot z Lechem Kaczyńskim dla kolekcjonerów. „Warto być Polakiem”

NBP chce szerokich konsultacji na temat wizerunku, który ostatecznie trafi na banknot o nominale 1000 zł.

Myślę, że taki banknot 1000 zł z królową Polski Jadwigą Andegaweńską byłby bardzo wygodny w przechowywaniu wartości, w tezauryzacji domowej czy w skrytkach bankowych – twierdzi szef instytucji. Nominał jest potrzebny również dlatego, że społeczeństwo się bogaci.

W najbliższą sobotę 10 kwietnia (rocznica katastrofy pod Smoleńskiem) NBP oficjalnie zaakceptuje i uroczyście podpisze wzór nowego banknotu kolekcjonerskiego „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

Do obiegu wizerunek Kaczyńskiego trafi w liczbie zaledwie 80 tys. sztuk dopiero z okazji święta niepodległości 11 listopada 2021 roku.

materace 80x160 ranking rodzaje jaki kupić dla dziecka ikea jysk lateksowy kokos

Materace 80×160 – jakie rodzaje mamy do wyboru?

banknot z kaczyńskim 20 zł narodowy bank polski

Banknot z Kaczyńskim. Szef NBP podpisał wzór. Kiedy trafi do obiegu?