w , ,

Jak opiekować się nad osobą z chorobą Alzheimera?

Przebieg tej choroby prowadzi do znacznego upośledzenia sposobu funkcjonowania osoby chorej, co sprawia, że opieka nad taką osobą jest niezwykle trudna.

choroba alzheimera jak opiekować się chorym sposoby metody porady

Choroba Alzheimera to choroba, której skutkiem są zaburzenia funkcji mózgu. To także najczęściej występujące schorzenie otępienne. Niestety przebieg tej choroby prowadzi do znacznego upośledzenia sposobu funkcjonowania osoby chorej, co sprawia, że opieka nad taką osobą jest niezwykle trudna. Bardzo istotna jest więc wiedza na temat choroby oraz odpowiedniego sposobu opieki.

Choroba Alzheimera. Istotność roli opiekuna

Dla pacjenta największe znaczenie ma jego opiekun, który będzie wspomagał jego funkcjonowanie w tym trudnym okresie życia. Jednym z najbardziej dotkliwych zaburzeń, które pojawiają się u osób chorych, jest zanik pamięci. To sprawia, że istotne jest codziennie ćwiczenie, by usprawnić jej działanie. Warto codziennie powtarzać informacje o tożsamości chorego oraz o jego najbliższej rodzinie. Pomocne w tym procesie może być wspólne oglądanie albumów rodzinnych lub wspominanie z historii dawnych lat.

Już od początku chory może mieć problemy z nazywaniem otaczających go przedmiotów lub wyrażaniem swoich podstawowych potrzeb. To sprawia, że istotny jest odpowiedni sposób komunikacji, który pozwoli poczuć się naszemu bliskiemu bezpiecznie. Warto mówić półgłosem, nawiązywać kontakt wzrokowy, a także trzymać go za dłoń w trakcie rozmowy. Mówiąc, należy używać prostych, jasnych i krótkich zdań, a czasami powtarzać je kilkukrotnie.

Chorzy mogą mieć także problemy z odnajdywaniem się w przestrzeni, nawet w domu. Zdarza się, że osoba taka wyjdzie z domu i zapomni drogi powrotnej. Warto więc dla bezpieczeństwa wyposażyć osobę chorą w identyfikator, który będzie zawierał podstawowe dane kontaktowe. Najlepiej sprawdzą się tutaj bransolety lub łańcuszki, które te dane będą mieć wygrawerowane.

Jak dbać o ubiór i higienę osoby chorej?

Wraz z rozwojem choroby, osoby, które się z nią zmagają coraz bardziej, zaniedbują czynności fizjologiczne, a do tego przestają dbać o higienę osobistą. Od początku warto więc przyzwyczaić chorego do kąpieli o konkretnej porze dnia. W trakcie mycia należy choremu pomagać w namydlaniu się oraz opłukiwaniu. Istotne będzie również pomaganie podczas wchodzenia lub wychodzenia z wanny, by uniknąć wypadków, które często się w takich chwilach zdarzają.

Bardzo przydatnym zabiegiem może być również oznaczenie znakami drogi do toalety, co pozwoli choremu bez problemu do niej trafić. Dodatkowo w nocy warto zostawiać w niej włączone światło. Z biegiem czasu chory traci jednak umiejętność sygnalizowania, że odczuwa potrzebę udania się do toalety. W takich chwilach warto zdecydować się na zainwestowanie w podkłady na łóżko lub pieluchomajtki.

Jeśli zaś chodzi o ubiór, warto zdecydować się na ubrania wykonane z naturalnych włókien, które będą łatwe do prania. Ubiór należy także ułożyć w odpowiedniej kolejności, by chory wiedział jak się ubrać. Należy unikać także ubrań z guzikami, a w ich miejsce postawić na te, które wyposażone są w rzepy lub zamki błyskawiczne.

Jak przygotować dom lub mieszkanie do opieki?

Postępowanie choroby sprawia, że chory ma coraz bardziej ograniczone możliwości samodzielnego funkcjonowania. Sprawia to, że mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane, by zabezpieczyć chorego i ułatwić mu funkcjonowanie. Pokój mieszkalny pacjenta powinien być jasny oraz wyposażony w znane mu meble.

Okna, gniazdka elektryczne oraz progi powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jeśli zaś osoba chora spędza większość dnia w pozycji siedzącej lub leżącej, należy zainwestować w poduszki przeciwodleżynowe oraz podparcia pod nogi, co zapobiegnie obrzękom.

Jeśli zaś chodzi o inne pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na kuchnię oraz łazienkę. W kuchni warto zainstalować zawór odcinający dopływ gazu, który będzie można odciąć w razie potrzeby opuszczenia domu, by chory nie zostawił go uchylonego.

W łazience zaś warto zainstalować poręcze oraz maty antypoślizgowe, które pomogą chorem w poruszaniu się po tym pomieszczeniu. Bardzo istotne może być również usunięcie zamków wewnętrznych, co nie pozwoli się zatrzasnąć choremu od wewnątrz.

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera jest niezwykle wymagająca oraz czasochłonna. Odpowiednie przygotowanie opiekuna i mieszkania do opieki sprawi jednak, że proces ten będzie trochę prostszy i ułatwi życie zarówno opiekunowi, jak i choremu.

Współautorem publikacji jest Klinika Seniora – Podmiot Leczniczy specjalizujący się w kompleksowej opiece nad osobami starszymi.

białystok pies w aucie policja straż miejsca

Białystok. Pies zemdlał w aucie. Mundurowi uratowali go w ostatniej chwili

kamil durczok choroba przetaczanie krwi szpital białaczka

Kamil Durczok wylądował w szpitalu! Lekarze pilnie przetaczali mu krew