w , ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

„Superpodatek”. Wraca pomysł, który wpłynie na nasze portfele. Premier go popiera

Wiadomo już, że Polski Ład będzie podatkową rewolucją. Powrócił jednak pomysł superdaniny, który ma popierać sam premier Morawiecki.

superpodatek jednolita danina zus pit składka zdrowotna polski ład
„Superpodatek” powraca! Polski Ład wprowadzi rewolucję w podatkach. Ci, którzy zarabiają nieco więcej niż przeciętnie, będą oddawać więcej. Wrócił również inny pomysł na tzw. superdaninę. Kto ją zapłaci ile wyniesie?

„Superpodatek”. Jednolita danina w Polsce? PIT, ZUS i składka zdrowotna w jednym worku

Koncepcja „superpodatku” nie jest nowa. Politycy już kilka lat temu mieli pomysł na to, aby podatki uprościć poprzez połączenie składki na ZUS, podatku PIT i składki zdrowotnej w jeden przelew. Była też wówczas mowa o pięciu progach podatkowych, z czego ostatni miał wynieść ok. 40 proc.

Jednolita danina bez wątpienia byłaby wielkim uproszczeniem podatków, bo teraz są one wyjątkowo skomplikowane dla Polaków. Obecne pomysły zapisane w Polskim Ładzie jeszcze bardziej ten system komplikują. Warto przypomnieć, że politycy PiS zrezygnowali z wprowadzenia superdaniny w 2018 r. Pomysł wrócił.

Portal „Business Insider” poinformował, że specjalne ekspertyzy w tym temacie już zostały zlecone. Co ciekawe, „superpodatek” ma być popierany przez samego premiera Mateusza Morawieckiego. Nadzieje na jego wprowadzenie ma również szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Widzi on w jednolitej daninie okazję do uwolnienia energii Polaków.

Opozycja też za jednolitą daniną

Okazało się, że również politycy ugrupowań opozycyjnych są przychylni takim pomysłom. Możliwe więc, że „superpodatek” zostanie wprowadzony niemal jednogłośnie. Taka reforma będzie jednak działaniem o wielkiej skali, więc póki co politycy badają nastroje.

Czy pomysł polityków, który wrócił jak bumerang, ma szansę na wprowadzenia? A może jest skazany na całkowitą porażkę? Póki co wiemy tylko tyle, że nadchodzi gigantyczna podwyżka podatków.

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, stracą ludzie przedsiębiorczy i pracodawcy, a zyska tylko część obywateli. Dodatkowo biorąc pod uwagę inflację, wszystko, co uda się początkowo zaoszczędzić, zjedzą podwyżki opłat i cen.

wirusolog włodzimierz gut twardogłowi ostre słowa eksperta antyszczepionkowcy nop

Wirusolog ostro o ludziach unikających szczepień. „Zaczynają pasożytować”

paszporty covidowe koronawirus turystyka morawiecki dworczyk

Rząd już nie udaje! Wprowadzi to jeszcze w maju. Nikt się nie uchroni