w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF

Będzie dodatkowe opodatkowanie mieszkań. Morawiecki wskazał, kto będzie płacił

Szef rządu oficjalnie potwierdził, że toczą się już prace nad wprowadzeniem kolejnego podatku, którym obciążone będą mieszkania.

wynajmowanie mieszkania podatek 2023
Fot. TVN24 (screen)

Rząd już szykuje kolejne opłaty. Nowym wysokim podatkiem, o którym już jakiś czas temu wspominał Jarosław Kaczyński, obciążone będą zakupy mieszkań w większej ilości. Politycy chcą tym samym uderzyć w spekulantów, którzy rzekomo zawyżają ceny.

Podatek od mieszkań. Rząd zapowiada kolejną daninę

Kto zapłaci nowy podatek? Rząd celuje przede wszystkim w firmy zagraniczne, które hurtowo skupują mieszkania w Polsce w celu ich wynajmowania. Bywa, że kupowane są od razu całe bloki mieszkalne, przez co zwykli Polacy nie mają możliwości kupienia swojego wymarzonego kąta.

Przede wszystkim chodzi nam o fundusze, które w celach inwestycyjnych i spekulacyjnych skupują z rynku mieszkania i przez to podnoszą ceny – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Z jego słów wynika, że projekt ustawy, który powstaje wraz z dwoma ministerstwami, jest już na ukończeniu i niebawem trafi na posiedzenie parlamentu.

Premier chce, aby tę sprawę pilnie uregulować. Jego zdaniem są w Polsce osoby majętne lub firmy (w tym spoza Polski), które tuż po oddaniu bloków na pniu skupują lokale. Jego zdaniem powoduje to, że ceny mieszkań nie mogą spaść i przez to nie są one dostępne dla przeciętnego Polaka.

Wstępna analiza przepisów, które już trafiły na biurko premiera, wskazuje, że premier mówił jedno, a z ustawy wynika coś innego. Dziennikarze przeanalizowali tekst ustawy i rzeczywiście przepis idzie w inną stronę, niż twierdzi szef rządu.

Podatek od kupna mieszkania. W kogo uderzy i ile wyniesie?

To wszystko powoduje wzrost cen. Aby zapobiec takim działaniom, w gruncie rzeczy spekulacyjnym, chcemy na pewno wprowadzić tego typu regulacje. Czy to będzie 7 czy 10 mieszkań posiadanych przez inwestora, to zamierzamy taką opłatę wprowadzić – zapowiedział premier Morawiecki.

Wstępne rozwiązania, które mają pojawić się w przepisach, już trafiły na biurko premiera. Teraz tematem zajmować się będzie Zespół do spraw Programowania Prac Rządu. Potem ustawa trafi na Stały Komitet Rady Ministrów pod obrady i dopiero później do Sejmu.

Zgodnie z pierwszymi zapisami każda osoba, która już posiada minimum pięć mieszkań i będzie kupować kolejne, będzie płaciła od każdego nabytego lokalu podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) w wysokości nawet 6 proc. wartości inwestycji (obecnie wynosi 2 proc.).

Zdaniem ekonomistów w tym rozwiązaniu nie chodzi o to, aby lokale było łatwiej kupić zwykłemu obywatelowi, a jedynie o zwiększenie wpływów do budżetu. Eksperci ostrzegają, że regulacja skończy się tym, że mieszkania będą droższe i mniej dostępne, a nowy podatek podniesie ceny najmu i wprowadzi jeden wielki bałagan na rynku.

Eksperci od rynku nieruchomości są zdania, że nowa ustawa da też szerokie pole do nadużyć i korupcji, a zapisy da się łatwo ominąć. To sprawia, że przepis będzie praktycznie fikcją.

lech wałęsa facebook bolek nobel dzieci

Przerażający apel Lecha Wałęsy. Błaga o ratunek. „Posłuchajcie mnie jeszcze raz…”

stopa zastąpienia zus 2070 millenialsi bieda nędza głodowe emerytury uścińska

Złe wieści o 13. emeryturze. Emeryci się wściekną. Wiceminister finansów potwierdza